SIMON GATE, vas, glas, Sandvik, 1930-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, renässansstil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med diamanter och ametister, tot vikt ca 2 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 4,2 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-tal, signerad W Borowiski
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, vitlackerad metall, by Rydéns, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Certina DS, 1960-/70-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GUSTEN WIDERBÄCK (1879-1970), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Ruster", Yngve Ekström, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
BARPALLAR, 4 st, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med syntetisk rubin, vikt ca 5,5 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, tot vikt ca 8,2 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
BYKGRYTA, koppar, 1800-tal, stativ av smide
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad och numrerad 64/85
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, glas, Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
GOLVUR, rokokostil, 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
RICHARD HOUSTON (England, 1721-1775), efter, 6 st, handkolorerade mezzotintetsningar
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
SKÅL, allmoge, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ASSIETTER, 6 st, lergods, Gabriel, 1930-/40-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
WILLIAM ARMOUR (England, 1903-1979), olja på duk, signerad
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 1 par, Fisher, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est500 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barpallar, 4 st, "Sputnik", NC Möbler, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, 10 st vinglas, "Intermezzo", Orrefors
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
MODELLSKEPP, "Meta af Västervik", 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VÄGGPENDYL, 1900-tal, fodral av päronträ
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg 1947, tot vikt ca 150 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, vit- och rosalackerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHRIS MARTIN, pall, "Albert", Massproductions, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, Kina, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
Final bid950 SEK
Est500 SEK
TULPANVAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
SKÅLFAT, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid6,200 SEK
Est8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 98, 1900-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,200 SEK
BARPALLAR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLLE KÅKS, 2 st, färglitografier, signerade och numrerade
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SATSBORD, 2 del, teak, 1950-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SERVISGLAS, 21 del, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SILVER, 13 del, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 475 g
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK