SVEN BOLIN, tappkrus på ställning, 5L, Höganäs Bolaget
Final bid550 SEK
Est500 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampor 2 st, Design House Stockholm, samtida
Final bid350 SEK
Est600 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampor 3 st, Design House Stockholm, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
FICKUR, silver, herr, Polhem, med fickurskedja
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
ETERNA, herrarmbandsur, 18k guld, quarts, datum
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
EBEL, Sport Classic, armbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
BARPALLAR, 3 st, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIW FRIBERG, olja på duk. Signerad och daterad -80
Final bid500 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, "Hans" af Brantevik, Kapt O Larsson 1911
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, Göteborg 1959, vikt ca 8 g
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGE, 3 del, silver och förgyllt silver, med markasiter och granater, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 37 g
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 10 g
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
HÄNGEN OCH BROSCH, silver, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BROSCHER, 2 st, silver, med med vita stenar, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
RADIO- OCH LP-SPELARE, Wagner, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, 18/1900-tal, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PALLAR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PÄRLCOLLIER, lås 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, 1950-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ARMBAND OCH RING, sterlingsilver, E Granit & Co Finland 1973
Final bid800 SEK
Est800 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 35 del, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BARNSYMASKIN, Casic E, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
SPEGEL, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SERVISPORSLIN, 34 del, Haviland Limoges, Frankrike, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
TÄNDARE, 3 st, bla Zippo, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MORTEN KILDAHL, golvlampa, "Bender", Northern Lighting, Norge, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLIER OCH BROSCH, 3 del, bla med silverlås, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2 g
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
MANSCHETTKNAPPAR OCH HÄNGE, silver och tigeröga, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ALVAR AALTO, 6 st stolar, modell 62, Artek, 2000-tal
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Chippendale-stil, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MIA FKIH MABROUK (född ?), 2 st, olja på pannå, monogramsignerade
Final bid600 SEK
Est600 SEK
BROSCH, 18k guld, med pärla, tot vikt ca 6,9 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 14k guld, vikt ca 5 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
GULD, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
NILS ZETTERBERG (1910-1986), färglitografi, signerad och daterad 1982
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
CERTINA, Bristol 190, armbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
VÄGGPENDYL, 1900-tal, urtavlan märkt Rob Engström
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 6,4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3 g
Final bid1,200 SEK
Est1,600 SEK
SAMLING ÄLDRE SMYCKEN, 6 del, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KANDELABER, malm, Ekbergs, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK