SOFFBORD, metall, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 14/18k guld, Certina, dam, tot vikt ca 31 g
Final bid9,200 SEK
Est11,000 SEK
KLAFFBORD, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
FRANS GARD (1892-1978), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
JOHAN CARPNER, taklampa, "Luchsia", Vallentuna armatur & skärmateljé, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALVAR AALTO, 6 st stolar, modell 66, Artek, 2000-tal
Final bid8,000 SEK
Est10,000 SEK
RAY & CHARLES EAMES, 1 par stolar 'EA 105', Vitra, 2000-tal
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
MONICA MULDER, taklampa, "Bloom", Pholc, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BRICKBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing och marmor, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KG NILSSON (född 1942), färglitografi, signerad och daterad 1987
Final bid550 SEK
Est600 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, quartz, 1900-talets slut
Final bid400 SEK
Est300 SEK
PALLAR, 1 par, thonetstil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LUCY KURREIN, pall, "Falabella", Offecct, samtida
Final bid900 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 25,8 g
Final bid11,000 SEK
Est14,000 SEK
SHANE SCHNECK, fönster lampor, 3 st, "Bollard", Menu, Danmark, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
OKI SATO, taklampa, Nendo, för Wästberg
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, 4 st stolar "Alis", Crassevig, Italien, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
JASPER MORRISON, stol, "HAL", Vitra, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Omega, 1960-/70-tal, automatiskt urverk
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
SIDOBORD, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, mässing, Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SNURRFÅTÖLJ, Ekornes, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
TAKLAMPA, sannolikt 1930-tal, Eriksmåla
Final bid300 SEK
Est800 SEK
BARSTOLAR, 1 par, Gemla, 1990-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalscamé
Final bid350 SEK
Est600 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, större modell, med träkorg
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKRIVSEKRETÄR, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, 1800-/1900-tal, ram av björk
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TIDNINGSHYLLA, trä och metall, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, vas och skål, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Boréns, 1900-talets slut
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Button II", Pierre Sindre, Gärsnäs
Final bid700 SEK
Est500 SEK
OKÄND FORMGIVARE, 1 par stolar, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GOLVUR, allmoge, sannolikt Dalarna, år 1791
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SKÅL, glas, Murano, Italien, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, plåt och glas, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, 4 st barpallar, Materia, "Bönan", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SAMLARTALLRIKAR, 11 st porslin, "Carl Larsson", Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
TRÅGSOFFA, sengustaviansk, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
LOCKURNA, porslin, Royal Dux, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est200 SEK
PIERRE FORSELL, 1 par tumlare, mässing, Skultuna, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ESKIL NORDELL (född 1921), olja på pannå, signerad
Final bid550 SEK
Est500 SEK