MÅNBORD, 1800-/1900-tal
MÅNBORD, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
FICKUR, dam, silver, med klockkeddja i doublé
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GÖTE AUGUSTSSON, 12 del, blått glas, Ruda glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KÄLKE, 1800-tal, bemålad
KÄLKE, 1800-tal, bemålad
Final bid650 SEK
Est600 SEK
LOUISE ADELBORG, matservis, 46 del, "Swedish grace", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 390 x 80 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
HANS HAMNGREN (1934-2017), kolorerad etsning, signerad och daterad 1978 (82)
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SEIKO, armbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL, lergods, 1800-/1900-tal
SKÅL, lergods, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK
MATTA, dubbelvävd, 1900-talets mitt, ca 158 x 244 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
LINDA NORDQVIST, hylla / rumsavdelare, "Level", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est3,000 SEK
VÄGGRELIEF, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SWEN WEJSFELT, skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad och daterad -85
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MÄRKLIN, lok, E6302, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
RING, 18/23k guld, med gammalslipade diamanter, tot vikt ca 3,8 g
Final bid2,000 SEK
Est1,800 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 7,3 g
RING, 18k guld, vikt ca 7,3 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 2000-tal
BORDSLAMPOR, 1 par, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, mässing och metall, Nordiska kompaniet, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, 6 st, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MARIANA MANNER, färgetsning, signerad och daterad 1974-77
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, gips, efter "Ekot" Gustavsberg, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ANTONIO CITTERIO, skrivbordslampa, "Kelvin T", Flos, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
OKI SATO, taklampa, Nendo, för Wästberg, samtida
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 11,5 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 SEK
ARMBAND, x-länk, 18k guld, vikt ca 23,5 g
Final bid9,800 SEK
Est12,000 SEK
ORIENTMATTA, 1900-/2000-tal, ca 287 x 380 cm
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
TISSOT, armbandsur, Seastar Seven, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
TAKLYKTA, patinerad metall, Italien, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
PORTFÖLJ, Etienne Aigner, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, vas, stengods, ur serien "Granada", Gustavsberg 1960-1970
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STORMGLAS, 1 par, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PIANOPALL, böjträ, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, Parri Mamy, Infurn, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, total vikt ca 11 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med citriner, tot vikt ca 1,5 g
Final bid700 SEK
Est800 SEK
JOSEF FRANK, textil, linne, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, ca 130 x 675 cm
Final bid7,000 SEK
Est9,000 SEK
KJELL ENGMAN, skål på fot, "Can Can", glas, Kosta Boda, etikettmärkt
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
TAKKRONA, mässing, Metallslöjden Gusum, signerad och daterad 1979
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SPELBORD, 1900-talets början
SPELBORD, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VAGNSLYKTA, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 1 par, flintgods, "Sol", DM-koppen, Rörstrand, 1960-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
SOFFKUDDAR, 10 st, Johanson Design, samtida
Final bid300 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER MED PIEDESTAL, majolika, jugendstil, Italien, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
GOLVVAS, keramik, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BRICKA, trä och porslin, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK