PRYDNADSVÄRJOR, 1 par, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TAKKRONA, metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÅKE AXELSSON, stol, "Akustik" Gärsnäs, 2014
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SVIT OM 20 AKVARELLER AV OLOF MARTIN ANDERSSON "MARTINE" (1853-1915), signerade
Final bid400 SEK
Est2,000 SEK
CAPE, beige ull, Hammerschmid, strlk ca 36
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MINIATYRVASER, 4 st, glas, Bertil Vallien, Artist Collection, Boda
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BLEKINGESTAKE, mässing
Final bid200 SEK
Est600 SEK
POUL HOFF, 2 st, figurer, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, 1950/60-tal, teak
Final bid700 SEK
Est300 SEK
SKRIVSTOL, ek, Axel Behrman Möbelfabrik Norrköping, sekelskiftet 1900
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
BOKBAND, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1939
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HARALD LINDER. Tobaksburk, Uddevalla 1920/30-tal, Swedish Grace, tenn med motiv av Edens trädgård, invändigt klädd i cederträ.
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalskamé
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, barstolar, 4 st, "Form", 2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, keramik, osignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FRUKOSTSERVIS, 30 del, porslin, Redouté Roses, Roy Kirkham, England
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BERTIL VALLIEN, skål och vas, glas, Kosta Boda, bla signerad
Final bid350 SEK
Est300 SEK
FLEISCHMANN, tågdelar, 12 del, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR OCH FIGUR, bemålat trä och smide, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HILDA HEYMANN (1872-1955), tillskriven, olja på duk, signerad
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VITRINSKÅP, välvd form, 1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SKRIVMASKIN, "Mignon", AEG, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SJÖSKUMSPIPOR OCH PIPHUVUDEN, 13 del, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
ANDERS NORRMAN, "Konsthistoria No 46 Le Corbusier", handkolorerad etsning, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est800 SEK
LAMPBORD, 1 par, England, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABER, LJUSSTAKAR OCH LJUSVEKESAX, 4 del, mässing, bla 1800-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SYLVAIN WILLENZ, lampa "The Standard", Audo Copenhagen, samtida
Final bid800 SEK
Est800 SEK
GUNNAR CYRÉN, 2 st snapsglas, "Nobelservisen", Orrefors
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, porslin, jugendstil, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est200 SEK
KEDJA MED HÄNGE, sterlingsilver, Heribert Engelbert AB, Stockholm 1943.
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HATTHYLLA, formgiven av Olof Kolte för Maze, samtida
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPA, teak, ,1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, Lammhults, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER, 2 st, keramik, 2000-taö
Final bid550 SEK
Est300 SEK
MATSALSBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
STOLAR OCH KARMSTOLAR, 7 st, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 157/280
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BARSTOLAR, 4 st, Offecct, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BARBOUR, jacka, dam, strlk 34
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SOFFA, deNONA, samtida
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
VASER, 1 par, porslin, orientaliska, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK