VÄGGRELIEF, patinerad metall, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est300 SEK
KOPPARBASE, 1800/1900-tal
KOPPARBASE, 1800/1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
ANTONIO SCIORTINO, sidobord, "Turi Turi", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
PUDERDOSA OCH DOSA, silver och koppar, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RINGAR OCH BROSCH, 3 del, silver bla sterlingsilver, bla Nils Erik From, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Dugena, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HAY, fotpall, "About a lounge AAL03"
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 12 g
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Audo Duane", The Tribeca Series, design Søren Rose Studio, Menu, Danmark, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
BLÅ STATION, sidobord, 1 par, samtida
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BELYSNING, patinerad metall, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, enligt stämplar 12k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KIMONO, siden, Japan, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 2 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, MI Hummel, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, keramik, "Little drummer", MI Hummel, Goebel, Tyskland
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid300 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, swedish modern, 1900-talets första hälft
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
COLLIER, mässing och mikromosaik, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
JACKA, Barbour, "Ladies Winter Bedale Jacket", strlk UK 10
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SAMLING SCARVES, 13 st, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ORIENTALISK KERAMIK, 6 del, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKULPTUR OCH ASK, keramik, Paradisverkstaden resp Jonas Lindholm för Konsthantverkarna, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SKÅP, 1900-talets mitt
SKÅP, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JORDGLOB, 1900-tal, med belysning
Final bid400 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER MED FAT, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est600 SEK
NILS BJÖRKQVIST, "Ärlor", olja på duk, signerad och à tergo daterad 1962.
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLAR, 1 par snarlika, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1900-tal, bla Norrahammar
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 1 par, keramik, Stavangerflint, Norge, 1950-/60-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, teak, 1950-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
FAT, 2 st, tenn, bla 1797
FAT, 2 st, tenn, bla 1797
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLLE NYMAN (1909–1999), färglitografi, signerad och daterad -65
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LIKÖRGLAS, 10 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
COLLIER, 2 st, brons, bla Pentti Sarpaneva, Finland, 1960-/70-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKÅL OCH KRUS, 2 del, porslin, Kina, sannolikt bla 1800-tal
Final bid850 SEK
Est300 SEK
VAS, grönt glas och sterlingsilver, sannolikt omkring år 1900
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSBESTICK, 4 del, silver, bla svenska stämplar 1877, tot vikt ca 118 g
Final bid650 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR OCH VASER, 5 st, glas, bla Kosta Boda, 1900-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ENICARAR, herrarmbandsur, 1960-/70-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
MARIANA MANNER (född 1943), akvatintetsning, "Blå Nil", signerad, numrerad och daterad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MARIA KARIIS, vas, grönt glas, Holmegaard
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK