SAMLING MANSCHETTKNAPPAR, bla silver, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TAMBURMAJOR, vitlackerad metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SAMLING GLASFRUKTER, 9 st, bla Westholms glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, 1 par figuriner, stengods, "Eva och Adam", Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950/60-tal
SIDEBOARD, teak, 1950/60-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
RINGAR, 3 st, silver, med vita stenar, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 del, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PAUL KEDELV, skål, glas, Flygsfors, signerad och daterad 55
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k trefärgat guld, vikt ca 19 g
Final bid7,800 SEK
Est10,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 206 x 170 cm
Final bid800 SEK
Est800 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
WILHELM HENNING (1899–1955), olja på duk, signerad
Final bid850 SEK
Est500 SEK
ELSE HERMANSSON (1900-1997), olja på pannå, signerad
Final bid300 SEK
Est400 SEK
JOHANSSON DESIGN, 5 st stolar, "Haddoc Oyster", samtida
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, stål och aluminium, "Signal SI333", Jieldé, Frankrike, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
JASPER MORRISON, 6 st barstolar, "Hi-Pad-Chair", Capellini, Italien
Final bid450 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, 1 par, Fatboy, metall, samtida
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, med datering 1770
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
PUDERSTOL, barockstil, ek, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VASER, 2 st, glas, bla Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SILVERSMYCKEN OCH DAMARMBANDSUR, mestadels silver, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est400 SEK
MONICA MULDER, taklampa, "Bloom", Pholc, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GRAVYR, efter David Klöcker, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VIKVÄGG, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 8 st, silver, svenska stämplar bla HN 1897, modell franska liljan, tot vikt ca 135 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Windsormodell, England, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 6 st, Windsormodell, England, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
KANNA, keramik, Kina, 1900-tal, större modell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
EVA ZETTERVALL (född 1941), färglitografi, signerad och numrerad 331/375
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVSTOL, "Glove", Horreds, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BO VON SCHWERIN, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 4-3, för Louis Poulsen, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BROSCHER, 4 st, silver och förgyllt silver, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 5 st, silver, bla 1960-/70-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
SERVISGLAS, bla Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DRÄKTBROSCHER, 2 st, silver, bla Karesuando silver 2004, med förgylld dekor, tot vikt ca 23 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VITRINSKÅP, vimålat, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, färglitografier, otydligt signerade
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HYVELBÄNK, Sjöbergs Stockaryd, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est600 SEK
BESTICK, 10 del, silver, bla G Hallberg 1927, tot vikt ca 428 g
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, metall och papp, "Mimmi" Pelikan deign, Zero, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BROSCHER, 2 st, sterlingsilver, emaljarbete, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OLJELAMPOR, 1 par, mässing, Frankrike, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK