ARMBAND, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SKRIVSTÄLL OCH BREVPRESS, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ASSIETTER, 6 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1087
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SÄNGBORD, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SERIETIDNINGAR, mestadels 1950-tal, bla Pelle Svanslös, Lisa & Sluggo, Walt Disney
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
TRAPPSTEGE, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
LEKSAK, litograferad plåt, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
PÄRLCOLLIER, 2 st, silverlås, odlade pärlor, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VÄLLINGKLOCKA, malm, 1800-tal
VÄLLINGKLOCKA, malm, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER, 12 st, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
STOL, 1700-/1800-tal
STOL, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965), torrnål, ''Flora Suecica I'', signerad
Final bid450 SEK
Est600 SEK
FICKUR, silver, Omega, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
JØRGEN MØLLER, kapsylöppnare, aluminium, Georg Jensen, Danmark
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, malm och mässing, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot 0.35 ct enligt gravyr, tot vikt ca 3,2 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
ORIENTMATTA, ca 180 x 127 cm
ORIENTMATTA, ca 180 x 127 cm
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
SOCKERSKÅL, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1112
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 11,2 g
Final bid6,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
KALLE ANKA & CO, 7 st serietidningar, 1952 - 1955
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MONTERLÅDOR, 2 st, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord, Gärsnäs, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VASER, 2 st, glas, Monica Backström samt Bertil Vallien, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 4 st, malm och tenn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum, år 1978
Final bid700 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
GÖSTA GRÄHS, figur, keramik, Rörstrand, sent 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,6 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, Mercedes Benz 220 SE, Huki, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
KNOPPBRÄDA, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, sannolikt 1800-tal, total vikt ca 151 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, "modell 6280", Falkenbergs belysning, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMRING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 7 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
LISA LARSON, smörhöna, stengods, Gustavsberg
Final bid850 SEK
Est500 SEK
RING, 18k vitguld, med safir och diamanter tot ca 0.65 ct, vikt ca 3,9 g
Final bid3,400 SEK
Est2,500 SEK
MEKANISK LEKSAK, plåt, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
DAMSKRIVBORD, med vitrinöverdel, 1900-talets första hälft
Final bid2,700 SEK
Est4,000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Svängsta stilmöbler, 1950-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
ERKERS MARIE PERSSON, figurer, 2 st, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
TAKLAMPA, 1930-/40-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, K&EC, 1966, total vikt ca 185 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, glas, Kosta Boda, osignerad
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 1,6 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK