SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING SAMT COLLIER, 4 del, bärnsten, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, gungstol, "Curt", Nordic Care, modellen formgiven 2005
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
STINA SANDWALL, serveringsvagn, "Karla", SMD, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 10 del, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,500 SEK
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BORDSLYSTER, mässing och marmor, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, tigeröga och förgyllt sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KORG, rotting, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LOUNGEFÅTÖLJ, "Deli", Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ODOARDO FIORAVANTI, 6 st, stolar, "Snow", Pedrali, Italien
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1800-/1900-tal, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, glas, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, sent 1900-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
BROSCHNÅL, 18k tvåfärgat guld, med diamanter, tot vikt ca 3 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRSURNA, lergods, 1900-/2000-tal, större modell
Final bid400 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 4 st, keramik, MI Hummel, Goebel, Tyskland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, med berlocker, tot vikt ca 10,4 g
Final bid5,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
LJUSKRONA, mässing och malm, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
LUKTDOSA, silver, England, 1700-/1800-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
PISTOL, slaglås, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
GRÖTSKÅL, flintgods, "Herrgårdsjul", Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 3,7 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, trä, nautisk stil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
COLLIER, bla 18k guld och röda länkar, orientalisk stil, sannolikt sent 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1 par, träsnitt, möjligen Sukenobu, Japan, sannolikt 1700-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TALLRIK, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KATSUSHIKA HOKUSAI, efter, kolorerat träsnitt, Japan, 1800-/1900-tal, signerad
Final bid650 SEK
Est500 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
UTAMARO KITAGAWA, efter, färgträsnitt, Japan, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
GOLVUR, Stjernsund, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE OCH BROSCH, silver, med pastestenar, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, monogramsignerad AW samt otydligt daterad
Final bid700 SEK
Est300 SEK
LÖSA ÄDELSTENAR OCH ODLADE PÄRLOR, bla korall, flourit, turkos, jade, sannolikt sent 1900-tal
Final bid700 SEK
Est2,000 SEK
VAS OCH BREVPRESS, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, Enicar, Tissot samt Certina, bla automatiskt urverk, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 1 par, "A2", Grythyttan, 1900-/2000-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
TAKLYKTA, patinerad metall, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, ca 195 x 151 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, sannolikt England, 1800-tal, signerad J Moore
Final bid2,400 SEK
Est500 SEK
PETER J LASSEN, bokhylla, Montana, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
TESERVIS, 10 del, porslin, "Cobalt net", formgiven av Anna Yatskevich, Lomonosov, St Petersburg, Ryssland, 1900-tal
Final bid3,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMBANDSUR, Svea, stål, 1940-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, Gärsnäs, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK