TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
BOKSTÖD, 1 par, onyx, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
OLLE BONNIÉR (1925-2016), färgserigrafi, signerad och numrerad 21/150
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, 1900-tal, totalt vikt ca 137 g
Final bid550 SEK
Est600 SEK
FIGURIN, porslin, Tyskland, 1900-talets mitt, större modell
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, 191 x 121 cm
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, spegel, "Vågspel", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1970-tal
Final bid4,200 SEK
Est4,000 SEK
PALL, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
CAMPINGSET, Origo, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BÄNK, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SILLSERVIS, 5 del, stengods, Bengt W Larsson, 1900-talets senare del
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, FR, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, björk, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est600 SEK
TAKPLAFOND, mässing och kristall, 1900-talets slut
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, i form av sol, bronserad, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GOLVVASER, 1 par, vitmetall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FAT OCH SKÅLFAT, 4 del, porslin, mestadels Kina, bla 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
Final bid6,600 SEK
Est3,000 SEK
ENSTENSÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.32 ct
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
MAPP, 29 st motiv av målningar av C.F. Hill, Albert Skira, Éditeur Paris, 1950, Girard Master Printer, numrerad LIII
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 36 delar, 1900-tal, total vikt ca 842 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,3 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
FÄLTSTAFFLI, bok, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1980-tal
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
BÄGARE, silver, MGB 1947, ca 239 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
GOLVVAS, Kina, porslin, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STEFAN BORSELIUS, 1 par stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ALVAR AALTO, 4 st stolar, modell 66, Artek, 2000-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 304 x 197 cm
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
FISKSERVIS, 12 delar, flintgods, Figgjo, Norge, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, 1940-tal, Hovmantorp
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, vikt ca 9 g
Final bid3,600 SEK
Est4,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
PONTUS CARLE (född 1955), färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 14k guld, med fasettslipad lila sten, tot vikt ca 5,3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BRINGARE, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TERRIN MED LOCK, "Willow", porslin, Old Gustavsberg
Final bid100 SEK
Est300 SEK