OBJEKTIV, 3 st, Canon och Tamron
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 11 g
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
MARIANNE WESTMAN, fiskkarott med lock, porslin, "My Garden", Rörstrand
Final bid450 SEK
Est400 SEK
KISTA PÅ STATIV, allmoge, 1700-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Fred Müller, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LANDSKAPSTRYCK, 7 st, Central-Tryckeriet Stockholm, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, kromad metall, omkring år 2000
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970), färglitografi, signerad och numrerad 192/360
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TABURETTER, 1 par, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
JARDINIÈRE, tenn, Just Andersen, Danmark, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
ZAMY STEYNOWITZ (1951-2000), färglitografi, signerad och numrerad 42/275
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LOUNGESTOLAR, 4 st, Gärsnäs, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 334/360
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, ek, "Brutus", Engelsson, 2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BERTIL VALLIEN, mat- och kaffeservis, 34 del, porslin, "Rainbow", Rörstrand, 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Yaldar, 155 x 238 cm
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BERTIL VALLIEN, 11 st, starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROBERTO MATTA (1911-2002), färgetsning, signerad och numrerad XII/XV
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
SKÅL, kristall, Orrefors, större modell
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKÅL, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, matbord, "Superellips", skiva fanerad med masurbjörk
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida, höjd 60 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
BRASVERKTYG, 3 del, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, Hemi, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, mahogny, 1950/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JACOB ÄNGMAN, skedar, 10 st, "Rosenholm", silver, Gab, år 1977, total vikt ca 258 gram
Final bid3,600 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, marmor, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Pegasus, England, 1900-talets slut
Final bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, rokokostil, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est800 SEK
GOLVVAS, koppar, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SIDEBOARD, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SOFFA, Ire Möbler, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL, i form av fönster, 19/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, Schmidt´s Lampedesign, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 9 st, Kinnarps, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
BRITTEN PÅÅG, relief, glas, med stativ av smide, numrerad 17/100, signerad och daterad Lindshammar 2006
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalskamé
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
LISA LARSON, figur, "Beata", stengods, Gustavsberg, ur serien ABC-flickor.
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK