BLOMPIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, "Botero", Lunds konsthall 15 dec 1979 - 27 jan 1980
Final bid600 SEK
Est400 SEK
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, mässing/silver, bla sannolikt 1800-talets första hälft, skuren snäckskalskamé
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGELSKÄNK, 1800-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est400 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Dekorativ", AB Skogslunds metallgjuteri
Final bid600 SEK
Est800 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj med fotpall, "Lamino", Swedese
Final bid7,000 SEK
Est7,000 SEK
BYRÅ, rokokokstil, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, Alton, med blå sten, tot vikt ca 2 g
Final bid750 SEK
Est600 SEK
ÅNGMASKIN, Wilesco, plåt, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, kromad metall, Unilux, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA, lackerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 7 st, mässing och malm, bla Metallslöjden Gusum, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, bla enstensring 18k vitguld, med mindre diamant, tot vikt ca 1,8 g
Final bid950 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950/60-tal
BOKHYLLA, teak, 1950/60-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KOMMOD, 1800-/1900-tal
KOMMOD, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 380 x 80 cm
Final bid2,400 SEK
Est3,500 SEK
PALL, kromad metall, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GUSTAF ADLOF FAHLE, olja på pannå, signerad
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
SOFFA, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HERRARMBANDSUR, 4 st, manuella, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, metall och teak, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Granola", Rörstrand
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 10 st, Kinnarps, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
IKON, olja på duk, uppfodrad på träpannå, med datering 1927
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Ambassadör", Åfors möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING TÄNDSTICKOR, Sverige/Finland, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, bemålad metall, 1900-atlets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est500 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, art décostil, Spanien, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SKJORTKNAPPAR, 18k guld, vikt ca 2,3 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
BRICKA, glas och metall, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, 1800-tal
STOLAR, 1 par, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
MOCKASKEDAR, 12+7 st, silver, tot vik ca 155 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
KOPPARBASE, tidigt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 6 st, "Cobra", Källemo, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, Belid, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 11,9 g
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
HANDFAT, porslin, 2000-tal
HANDFAT, porslin, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, empire, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK