COLLIER, 18k guld, vikt ca 9,7 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
JAN WICKELGREN, taklampa, "Sonatra", Fagerhults
Final bid250 SEK
Est500 SEK
MILAN VOBRUBA, 5 del, glas, vaser/skålar, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LORNJETT, silver, med onyx och markasiter, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1980), färglitografi, signerad och numrerad 169/210
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, Arsenal, tot vikt ca 20,8 g
Final bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,1 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
ERIK OLSON (1901-1986), färglitografi, signerat och daterat 1953
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PRAKTVAS, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 3 tekoppar med fat, porslin, "Sinilintu", Arabia, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1023
Final bid800 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Stockholm 1962, vikt ca 19 g
Final bid10,500 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
BORDSSKÄRMAR, 1 par, lackarbete, orientaliska, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art dèco, 1920-/30-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Magnific, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 36,8 g
Final bid13,500 SEK
Est10,000 SEK
STIG LINDBERG, 28 del, kaffeservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hugo Kejerfors
Final bid200 SEK
Est400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SOPPSLEV, silver, EJB 1861, vikt inkl trähandtag ca 112 g
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BO BESKOW, (1906-1989), blandteknik, signerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
PAUL HOFF, skulptur, stengods, "Stor knipa", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, gulmetall, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Vallonmässing, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 6,3 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 1 par tekoppar med fat, porslin, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.35 ct enligt gravyr
Final bid2,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SMYCKEN, 18k guld, tot vikt ca 11,2 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Final bid650 SEK
Est300 SEK
KNIV, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Lilla Skansen", Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est300 SEK
AINA STENBERG, 6 del, servisporslin, "Tomtejul", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, Arnold, Made in Germany U.S Zone, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
DEKORORNAMENT, bronserat dörröverstycke, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MINIATYR, horn, ölgås med slev, 1900-tal, otydligt monogramsignerad möjligen LL
Final bid1,100 SEK
Est300 SEK
TESAMOVAR, nysilver, sannolikt sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, Carl Larsson-stil, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
NINA JOBS, klädhängare, ask, "Loop", Gärsnäs
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med opaler och pärlor, vikt ca 2,3 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
BERTIL VALLIEN, 6 st, champagneglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Alprosa, Incabloc, 1900-talet mitt
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK