LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Världens Barn", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Afrika", Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, ur serien "Unik", Gustavsberg
Final bid900 SEK
Est800 SEK
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Kennel", Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Final bid750 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Kennel", Keramikstudion Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est600 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Lillkennel", Gustavsberg
Final bid800 SEK
Est500 SEK
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsbergs studio, signerad och med Gustavsbergs studiohand
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
LISA LARSON, figurgrupp, stengods, "Familjen", Keramikstudion Gustavsberg, signerad och daterad -96
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Keramikstudion Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Keramikstudion Gustavsberg, signerad
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
RING, låghaltigt guld, med vit sten, tot vikt ca 6 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, sk Gripsholmsfåtöljer, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,500 SEK
BROSCH, 18k guld med ametister, tot vikt ca 3,3 g
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJ, sent 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
GARDINSTÅNG MED VÄGGFÄSTEN, bronserat trä, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKULPTURER, 3 st, sannolikt nefrit, orientaliska, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, björk, 1930-/40-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, sannolikt rubiner och smaragd
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SALTKAR, trä, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VITRINSKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
GRAVYRER, 4 st, 1700-/1800-tal, bla över Wänngarn Slott
Final bid200 SEK
Est800 SEK
MONTERSKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
TORSTEN SYLVÉN, bok, "Mästarnas Möbler"
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BROSCH OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, blandteknik på textil, orientalisk, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
STOL, "Svenska modellen", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KJELD ULRICH (Danmark, född 1942), färglitografi, signerad och numrerad 12/75
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSKRUKOR, 1 par, lergods, större modell, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
VÄXTPRESS, furu, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BLÅSLAMPOR, 3 st, varav 2 Primus, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, Carl Larssonstil, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KLACKRING, 18k guld, med onyx, tot vikt ca 2,8 g
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, med diamant och andra ädelstenar, tot vikt ca 5 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK