RINGAR, 3 st, 18k guld, total vikt ca 12,4 g
Final bid5,400 SEK
Est6,000 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, 3 del, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, trä, orientalisk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Eldorado Pastell, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 350 x 102 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
BORDSDEKORATION, glas, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TISSOT, armbandsur 18k guld, Seastar seven, manuell, 1900-talets andra hälft
Final bid4,400 SEK
Est3,000 SEK
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
COLLIER, silver, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 9,7 g
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
BORDSDEKORATIONER, 9 st, porslin, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, majolika, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KAFFESERVIS, 29 del, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Timex Automatic, automatiskt urverk, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GULDSMYCKEN, 8 del, 18k guld, tot vikt ca 14,6 g
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
VÄGGUR, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGUR, keramik, AJ Design, Inger & Albert Jansson keramik Motala 1994
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
ARMBANDSUR, 6 st, bla 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est500 SEK
FIOL, efter Nicolaus Amati Hierarchy, Tyskland, 1900-talets början
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ARMBANDSUR, stål, Atlantic, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega, manuell, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), miniatyrvas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 59 g
Final bid26,000 SEK
Est30,000 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarcklänk, vikt ca 17,1
Final bid7,400 SEK
Est8,000 SEK
RING, 14k guld, tot vikt ca 5,2 g
Final bid1,300 SEK
Est1,600 SEK
PIGTITTARE, björk, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, dam, Certina, 14 resp 18k guld, tot vikt ca 26 g
Final bid8,000 SEK
Est8,000 SEK
STIG LINDBERG, tekanna, porslin, "Berså", Gustavsberg, 1960-tal
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
GRAFISKA BLAD, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HINK, koppar, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SALSSKÅP, rokoko, 1700-talets andra hälft
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, teak, 1950-/60-tal, skärmar av Josef Franks textil "Tulpaner"
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
TIMO SARPANEVA, 14 st vinglas, "Senator", Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, Uno-A-Erre, Italien, vikt ca 47,7 g
Final bid21,000 SEK
Est25,000 SEK
EWA JARENSKOG, figurer, 4 st, keramik, Jie, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR, glas, Boda, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, stel modell, vikt ca 17,6
Final bid7,600 SEK
Est8,000 SEK
SLÖJDARBETEN, 4 del, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BRINGARE OCH BURK, porslin, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 8 lit, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, ÖIA, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK