SKULPTUR, brons, 1800-/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
KONTORSSTOL, Savo S3, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
CLAES THELL (1943-2019), 3 st, vaser, stengods, signerade
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad och daterad Egelnor -46
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BEATE ANDERSEN (Danmark, född 1942), skål, stengods, signerad och daterad 2000
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ASK OCH SKÅLFAT, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MICHEL BRAININ (Frankrike, född), vas, lergods, 1900-/2000-tal, osignerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
STEEN KEPP (född 1949), skulptur, lergods, signerad
Final bid900 SEK
Est500 SEK
TEKANNOR, 2 st, keramik, bla sannolikt av Gösta Grähs, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
INGE TRAUTNER (Danmark, född 1953), 3 del, kanna och skålar, lergods, omkring år 2000
Final bid400 SEK
Est800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulpturer, 2 st, stengods, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANNA EILERT, skulptur, stengods, etikettmärkt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ANN-SOFIE GELFIUS (född 1947), 2 st skålar, stengods, signerade, omkring år 2000
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅLAR, 2 st, lergods, bla Ulrika Wallin, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
OLJELYKTA, stengods, otydligt monogramsignerad, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, lergods, stämpelsignerat, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MOCCASKEDAR, 11 st, sterlingsilver, Thailand, 1900-tal, vikt ca 94 g
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SKÅL SAMT ASKFAT, kristall, Orrefors
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KIKARE, CP Goerz, Berlin, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, Alton, total vikt ca 9,8 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.21 ct, svenska stämplar 1987, tot vikt ca 2,2 g
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
PASTEJFORM, keramik, Höganäs, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Mir, Indien, old, ca 295 x 197 cm
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, sannolikt Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BROSCH, 18k guld, Alton 1957, vikt ca 5,2 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Final bid1,800 SEK
Est1,200 SEK
YTTERFODER, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
SKÅP MED VITRIN, chippendale, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad Raku
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PIEDESTALER, 1 par, svartlackerad metall, Norm Architechts, MENU, Copenhagen, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅL, silver, MGAB, Stockholm, år 1965, vikt ca 157 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar 1957, tot vikt ca 6 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 310 x 76 cm
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, metall, Hallbergs Belysning, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MARC BERTHLER, bord, "Teatro design", Magis, 2000-tal
Final bid8,800 SEK
Est6,000 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, 1959, total vikt ca 477 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
AFFISCH, "THE WHO", 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVISGLAS, 9 del, sk Rydbergsglas, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FÅTÖLJ, Hjort Knudsen, Danmark, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarcklänk, vikt ca 22,3 g
Final bid10,000 SEK
Est11,000 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
HERMAN MILLER, kontorsstol, "Aeron Chair, Executive", Donald Chadwick, 2000-tal
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.32 ct, tot vikt ca 3,7 g
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK