MARI SIMULSSON, skålfat, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
AXEL FRIDELL (1894-1935), etsning, "Firenze 1921" signerad i trycket
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, EM Mora
Final bid450 SEK
Est400 SEK
RIVJÄRN, mässing, Skultuna, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FRITZ KALLENBERG, glasservis, 51 delar, "Rut", Kosta och Boda glasbruk
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), litografi, signerad och numrerad 76/170
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, fat, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, bronserad konstmassa, "läkekonstens fader Hippokrates", 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, hyllsystem, 2000-tal
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, No.58
Final bid950 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, Wever & Ducré, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, signerad och daterad 1945
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, "Stockholm", Ikea, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LOUISE TRESCHOW, hylla, "Kavat", IKEA, 1990-tal
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 30 delar, Gowe Aeterna, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HINKAR MED LOCK, 2 st, koppar, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TALLRIKAR 6 st, Villeroy & Boch, Tyskland
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, Reijmyre, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BÄGARE, silver, K.A., 1936, vikt ca 62  g
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, Summer edition, Kosta Boda, signerad
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
VIKSKÄRM, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
HERRBETJÄNT, FR Italien, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, bordslampa,, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, 1923, vikt ca 278 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING SNAPSGLAS, 15 st, glas, olika modeller, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HIGHBALLGLAS, 8 st, "Pippi", Walter Hickman, Kosta, 1960-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MATSERVIS, 33 delar, porslin, "Wexiö", Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est400 SEK
PAUL DE HAAN, taklampa, "Sputnik", Jolina Lighting, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BARBRO ANDERSSON, (född 1948), färglitografi, signerad och daterad 2000
Final bid400 SEK
Est600 SEK
YTTERFODER, porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TESERVIS, 28 delar, "Chrysanthemum", benporslin,  Duffield Derbyshire, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, Junghans, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på trä, italiensk skola, 1800-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
FICKUR, Orion, silver, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NORMANN COPENHAGEN, sidobord, samtida
Final bid450 SEK
Est600 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st, "Orient", keramik, Rörstrand
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BYRÅ gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal, på smidesstativ
Final bid600 SEK
Est800 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1926
KÄPP, handtag av silver, 1926
Final bid650 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, BHE, 1940, vikt ca 300 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-tal
SKULPTUR, gips, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Final bid1,500 SEK
Est2,500 SEK