OLLE ALBERIUS, 12 del, glas, "Erik", Orrefors
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k vitguld, med fem diamanter, Stockholm 1981, tot vikt ca 2 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
SNUSFLASKOR, 5 st, bla glas och porslin, orientaliska, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ASSIETTER, 9 st, benporslin, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ISHINK, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JOSEF FRANK, 4 bordstabletter samt 6 coasters, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KARAFFER, 2 st, kristall, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SCHATULL MED KARAFFER, kristall, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BESTICK, 12 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 450 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
SKÅL OCH VASER, 6 del, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
DAMARMBANDSUR, 3 st, bla 18k guld, 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Esto, Stockholm 1963, vikt ca 48,6 g
Final bid28,000 SEK
Est25,000 - 30,000 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ROTTINGSÄNGAR, 2 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 8 g
Final bid5,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
NYCKELSKÅP, gjutgods och trä, Husqvarna, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est2,000 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, vitvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER, betong, större modell, sent 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KALLE ANKA & CO, 7 st serietidningar, 1950 samt 1951
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega, 18k guld, 1900-talets mitt, total vikt ca 21,1 g
Final bid9,000 SEK
Est8,000 SEK
ÖLSEJDLAR, 6 st, glas, "Oxygene", Johansfors, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est400 SEK
TISSOT, Seastar, herrarmbandsur, guld på stål, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, BJ Mattson Mora, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GÖSTA MÅNSSON (1924-2009), olja på duk, signerad
Final bid5,800 SEK
Est2,000 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 13 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 283 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, starkvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, tot vikt ca 0,6 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
STRINGHYLLA, tre hyllplan av teak, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK
KANNA, majolika, Sarreguemines, Frankrike, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GUNNAR NYLUND, tekanna, stengods, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, venetiansk länk, vikt ca 7 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, Tissot, 18k guld, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 20,3 g
Final bid8,200 SEK
Est8,000 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SKANSENGLAS, 6 del, bla Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TÅRTFAT OCH SKÅL PÅ FOT, pressglas, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 9 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BUSNEL, mössa och halsduk, ull, sannolikt sent 90-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SAMLING SMYCKEN, 5 st, silver, 1900-tal, vikt ca 87 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ISKOS-BERLIN, stol, "Fiber armchair", Muuto, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Viktoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est500 SEK