ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.20 ct, vikt ca 2,6 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
BODO MANS, väggrelief, keramik, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 4 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
HENNING KOPPEL, taklampa, "Bubi", Pandul, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
EDVIN OLLERS, 1 par ljusstakar, tenn, 1967
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JAN JOHANSSON, vas, kristall, Orrefors, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
STIG LINDBERG, bringare, "Berså", Gustavsberg, porslin, 1960-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
MEKANISK LEKSAK, "Galop 852", Lehman, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SCHUCO, mekanisk leksak, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est800 SEK
MEKANISK LEKSAK, plåt, Schuco, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MEKANISK LEKSAK, sannolikt Schuco 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MEKANISKA LEKSAKER, 5 st, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SCHUCO, mekanisk leksak, plåt, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est400 SEK
ARDY STRÜWER (1939-), färglitografi, signerad och numrerad 31/90
Final bid650 SEK
Est800 SEK
PHILIPPE STARCK, barnkarmstol, "Lou Lou Ghost chair", Kartell, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
JESSICA HANS, vaser, 2 st, Hay, samtida
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HAY, sidobord, "DLM", design Thomas Bentzen
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GUCCI, damarmbandsur, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
FIGURER, 2 st, gips, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, sannolikt semiantik, 136 x 205 cm
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GARDINUPPSÄTTNING, 3 del, blårutig textil, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est300 SEK
BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
ARMBANDSUR, Monval Automatic, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HANDDUKAR, 10 st, hellinne, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
CRÉATION PETER, 36 del, bestickuppsättning, "Napoleon", nysilver, för Nordiska Kompaniet
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
SPÅNKORG, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOL, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, sannolikt med aquamarin, vikt ca 18,2 g
Final bid8,400 SEK
Est8,000 SEK
BESTICK, silver, 12 del, med dekor av rosor, tot vikt exkl saxar ca 139 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
MICHAEL QVARSEBO (född 1945), blandteknik, signerad och daterad 1966
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
HÄNGE, med kedja, 18k guld, camé, total vikt ca 13,8 g
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 23,5 g
Final bid11,000 SEK
Est12,000 SEK
FAT, silver, vikt ca 63 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, större modell, enligt uppgift Reijmyre, 1900-/2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, trä och metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOKBAND, 12 vol, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, Stockholm 1947
Final bid300 SEK
Est500 SEK
NALLE, 1900-talets mitt, större modell
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, vitlackerat, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BARSKÅP, 1920/30-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE, 18k guld, GD & Co 1928, med ametist och orientpärlor, tot vikt ca 3,2 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
KAMERA, Zeiss Ikon, Ikoflex, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 5 st, bla malakit och emaljarbete, 1900-tales andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK