SOFFA, Bröderna Andersson, 2000-tal
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LÅDA, trä, Persil, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TITTOT, skulptur, Kina, glas, signerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SIDEBOARD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
EUROPAS MUSÉER, bokband, 2 st, I - II, Isaac Marcus Boktryckeri, Stockholm 1920
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATSALSSKÅP, ek, 1930-/40-tal
MATSALSSKÅP, ek, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
KONRAD STARKE (Tyskland, 1870-1911), olja på duk, signerad
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
GOLVLAMPA, 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 6 st, "Realto", Nordic Care, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, svenska stämplar AMB 1927, tot vikt ca 115 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
TEATERKIKARE OCH PUDERDOSA, mässing och pärlemo, bla 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est300 SEK
STEFAN TELEMAN (född 1936), blandteknik, signerad och daterad -03
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MATSKEDAR, 6 st snarlika, silver, 1700-/1800-tal, tot vikt ca 305 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
ROLF MELLSTRÖM (1896-1953), olja på pannå, signerad och daterad 1946
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FIGUR, terrakotta, Goebel/Hummel, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est700 SEK
SOPPSLEV, silver, otydliga svenska stämplar BTB 1819, vikt ca 171 g
Final bid450 SEK
Est800 SEK
WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg, stengods
Final bid700 SEK
Est600 SEK
SVENSKA GODS OCH GÅRDAR, 5 vol, Östergötland
Final bid700 SEK
Est500 SEK
ANTONIO CITTERIO/TOAN NGUYEN, skrivbordslampa, "Kelvin T", FLOS, Italien
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SJÖSKUMSPIPA, 1900-tal, med etui
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KONTORSSTOL, Savo S3, samtida
KONTORSSTOL, Savo S3, samtida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
BURKAR OCH SKULPTUR, snidat trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Gustavsberg samt Rörstrand, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, mässing, 1960-/70-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SKÅL PÅ FOT, keramik, Nittsjö, sent 1900-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
ALVAR AALTO, 3 st vaser, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, patinerad mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KLAFFBORD, 1900-tal
KLAFFBORD, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
NORRMAN COPENHAGEN, 1 par, stolar, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORD, ek, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVSKULPTUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est400 SEK
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
HANDVÄSKOR, 3 st, bla Renato Angi
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BARPALLAR, 4 st, Martela, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ERYKA TRZEWIK-DROST, ljusstake, glas, "Karolinka", Polen, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 delar, 1900-tal, bla med markasiter
Final bid450 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 3 st, glas, bla Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, mässing, Karlskrona lampfabrik, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK
SJALAR OCH HALSDUKAR, 6 st, bla Kenzo, Paul & friends och Beck Söndergaard
Final bid200 SEK
Est800 SEK
VÄGGUR, 1800-/1900-tal
VÄGGUR, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st skålar, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BILL STUMPF OCH DON CHADWICK, kontorsstol, Herman Miller,  "Aeron Chair"
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK