LEKSAKSMOTORCYKEL, plåt, Lemez Tin Toy, Ballon Cordatic, Ungern, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, total vikt ca 9 g
Final bid4,200 SEK
Est4,500 SEK
MARIANNE WESTMAN, 11 st tekoppar med fat, porslin, "Mon Amie", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,200 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, total vikt ca 6,7 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
SAMOVAR, nickel, Ryssland, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
VAS, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, tot vikt ca 210 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
TÅRTSPADE OCH SOCKERTÅNG, silver, svenska stämplar 1914/1920, tot vikt ca 89 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Final bid250 SEK
Est800 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 4 st, "The Dots large", Muuto
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BARGLOB, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
GAVLAR TILL TRÄDGÅRDSBÄNK, 1 par, vitmålad aluminium, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSFÅTÖLJER, 1 par, Melins Anderstorp, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
FIGUR, bemålat trä, Dalarna, 1920-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVURNA, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est600 SEK
URNA, porslin, empire, 1800-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJOR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,9 g
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
BURKAR MED LOCK, 2 st, porslin, Arabia, Finland, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
SERVETTER, 26 st snarlika, linnedamast, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 6,3 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅL, kristall, "Dukatskålen/Tsarens skål", Kosta, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
KITTEL PÅ STATIV, koppar och smide, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ANTTI KOTILAINEN, barstolar, 4 st, "Sola", Martela, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, fajans, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-talets början
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, S Pettersson 1861, tot vikt ca 155 g
Final bid950 SEK
Est600 SEK
BENGT ORUP, likörglas, 5 st, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est500 SEK
FÅRSKINN, svart ull, till fåtöljen "Jetson" av Bruno Mathsson, Skandilock Design, samtida
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 1 080 g
Final bid6,800 SEK
Est5,000 SEK
LISEN HIRSCH, olja på duk, signerad och daterad 1917
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
COLLIER, sannolikt silver, med paste, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid4,400 SEK
Est2,500 SEK
ANDREAS ENGESVIK, vaser, 1 par, "Silent vase", Muuto
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, stolar, 6 st, CBI, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SAMLING SERVETTER, ca 25 st, linnedamast, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ANYA SEBTON, barpallar, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KORG, rotting, 1900-tal
KORG, rotting, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
VAS, glas, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK