FRUKTSERVIS, 7 delar, keramik, Bo Fajans, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GLAS, 7+8 st, glas, "Antik", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 1 par, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 18k guld, tot vikt ca 4,4 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
IVAR ÅLENIUS BJÖRK, ljusstake / vas, mässing, "Liljan", Ystad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
VAS, silver, GAB Stockholm 1943, vikt ca 250 g
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
SERVETTER, 10 st, linnedamast, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid500 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 18 del, silver, spetsmodell, tot vikt ca 645 g
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, tot silvervikt ca 180 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
MATSERVIS, 53 delar, porslin, "Elegance", Rörstrand
Final bid2,200 SEK
Est800 SEK
ANSGAR ALMQVIST (1889-1973), skulptur, terrakotta, signerad och daterad
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VITVINSREMMARE, 11 st, gröntonat glas, Theresienthal Tyskland, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
VÄGGSKÅP, marin stil, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampett, mässing, "Pendel " Skultuna
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KLÄDHÄNGARE, 3 st, "Afteroom coat hanger", Menu, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
HELEN KRANTZ, vas och skål, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
RESERVOARPENNA, Sheaffers, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CHRISTINA PREASTGAARD, vas, porslin, "Pampas vilda hästar", Rosa Ljung, monogramsignerad CP, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 7 st, Johanson design, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKJORTKNAPPAR OCH MANSCHETTKNAPPAR, metall, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
DAMSKRIVBORD, sent 1800-tal
DAMSKRIVBORD, sent 1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
VAS/VINGLAS, silver, JE Skreij, Falun 1926, vikt ca 106 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SERVISGLAS, 35 del, "Blåklocka", Duka, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
 GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AUX
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PELARBORD, rokokostil, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
SALTKAR MED SKEDAR, 1 par, silver, JA Stockholm 1907, tot vikt ca 68 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK
FIGUR, stengods, Ego, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, Swedish Grace, 1930-tal
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, 1 par, keramik, Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BARSTOLAR, 6 st, Johanson Design, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, olika silversmeder omkring år 1800, bla Blomqvist, Medevi 1829, tot vikt ca 325 g
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
FISKFAT, porslin, Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ANYA SEBTON, barpallar, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, JEB Linköping 1973, vikt 105 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
BENGT SPARRING, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TERRIN, tenn, GAB, 1934
TERRIN, tenn, GAB, 1934
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, kristall, Boda Åfors, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MARGARETA HENNIX, vas, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 9 st, silver, MGAB 1925, tot vikt ca 590 g
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
TORBORG LINDBORG (1908-1980), skulpturer, 3 st, trä, monogramsignerade TL
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
BÖCKER, 2 vol, "Vår svenska flora i färg", AB Svensk Litteratur, Esselte Stockholm 1958
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SÄNGBORD, 1800-/1900-tal
SÄNGBORD, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK