KITTEL MED LOCK, koppar, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
NÅLFAT OCH SUPKOPPAR, 3 del, silver, tot vikt ca 97 g
Final bid500 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad R Stålberg, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SPEGELBYRÅ, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
WILHELM KÅGE, fat och ask, stengods, "Argenta", Gustavsberg, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
HERMAN MILLER, skrivbordsstol. 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
COUPESKÅLAR, 9 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
VAS, silver, B Erlandsson Göteborg 1891, vikt ca 110 g
Final bid600 SEK
Est400 SEK
BORDSLYSTRAR, 1 par, mässing, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est800 SEK
DAMARBETSBORD, 1800-talets slut
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Boréns, Borås, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, monoprint, signerad
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VAKTUR, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SNAPSGLAS, 10 st, glas, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MATSALSMÖBEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
SIDOBORD, 1800/1900-tal
SIDOBORD, 1800/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, vikt ca 4,2 g
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
SMYCKEN OCH BIJOUTERIER, bla silver, mestadels 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KARAFF, glas, "ISI", Lennart Andersson, Gullaskruf, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
AXEL FAHLCRANTZ (1851-1925), olja på duk, signerad
Final bid4,600 SEK
Est5,000 SEK
PETER J LASSEN, moduler, 2 st, Montana, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
BRICKA, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SÅSSLEVAR, 2 st, silver, svenska stämplar 1857/1862, tot vikt ca 48 g
Final bid350 SEK
Est400 SEK
GUNNAR WENNERBERG, vas, keramik, Gustavsberg, signerad och daterad 1902
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
KRUKOR MED STATIV, 4 st, "Bau Pot", Ferm Living, samtida
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
FIGURER, 4 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERTHA BENGTSSON, 3 del, "Blå Eld", proslin, Rörstrand
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffekoppar med fat samt assietter, 12 delar, "Musselmalet", porslin
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
RITSET, metall, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 4 st, "The Dots large", Muuto
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, svenska stämplar HGT 1831, vikt ca 115 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SELMA LAGERLÖF, bokband, Gösta Berglings Saga, Bonniers boktryckeri 1916
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KORGMÖBEL, 2 del, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VASER, 2 st, silver, svenska stämplar, tot vikt ca 150 g
Final bid900 SEK
Est700 SEK
SELTERGLAS, 8 st, 1900-talets mitt, möjligen Bengt Orup, Johansfors
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, stolar, 6 st, CBI, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VAS, silver, otydliga svenska stämplar 1927, vikt ca 160 g
Final bid700 SEK
Est700 SEK
SKÅP, rokokostil, 1900-tal
SKÅP, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK