BORDSLAMPA, tenn, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SATSBORD, 3 del, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VÄGGREILEF, orientalisk, trä, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MULBERRY, handväska, präglat skinn, 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
ADVENTSLJUSSTAKAR, 2 st, trä, bla. Markslöjd, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 7 del, 1900-/2000-tal
Final bid5,200 SEK
Est2,500 SEK
SAMLING TENN, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
SPELDOSOR, 2 st, porslin, bla. Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, motiv av Napoleon, sannolikt 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLAR, 3 st, kristall, Orrefors
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ÅKE LINDSTRÖM, armring, sterlingsilver, 1972
Final bid450 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN,7 st, 18k guld, total vikt ca 6,1 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MULBERRY, halsduk, 100% kashmir
Final bid550 SEK
Est500 SEK
DOCKSKÅP/VITRINSKÅP, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
RESESPEGEL/BORDSSPEGEL, mässing, orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SKÅL, trä, allmoge, 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
APOTEKSMORTEL MED STÖT, mässing, 1700-/1800-tal, större modell
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, "Fiber chair - Tube base", Muuto
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 SEK
LEKSAKER, 2 st, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, 2000-tal
Final bid950 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, metall och plast, A&E design, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 43 del, silver, GAB bla 1992, tot vikt inkl knivar ca 2 020 g
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
SMÖRASK, porslin, "Verdura", Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
CHRISTIAN DIOR, scarf, siden, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, rokokostil, bronserad, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 3,2 g
Final bid1,700 SEK
Est1,800 SEK
JACOB TOSTRUP, brosch, sterlingsilver, Norge, 1900-taelts mitt
Final bid450 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikta ca 14,8 g
Final bid7,400 SEK
Est7,500 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, House Doctor, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, 1970-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, Emporio Armani, stål, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, kristall, signerad SP Orrefors 1945
Final bid350 SEK
Est300 SEK
COCKTAIL- OCH CHAMPAGNESKÅLAR, 11 st, glas, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FOLKE ERIKSSON (1913-1992), färglitografi, signerad och daterad -75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, 1900-talets slut
Final bid900 SEK
Est300 SEK
BENGT LANDIN (född 1933), färglitografi, signerad och numrerad 111/250
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, total vikt ca 4,1 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 2 st, bla silver och bärnsten, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BURBERRY, halsduk, kashmir, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, bla Seiko, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
KAY BOJESEN, vitrinskåp, Danmark, 2000-tal
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Final bid500 SEK
Est300 SEK
NORM ARCHITECTS, bordslampa, "Stone lamp", Menu, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ESCADA, skärp, svart läder, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK