ARMBAND, silver och bärnsten, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est400 SEK
SOFFA, 1900-talets andra hälft, klädsel av kalvskinn
Final bid200 SEK
Est800 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
JORGE PENSI, 7 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T1 hög", Flos, Italien, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING RESEUR, 7 st, brons och mässing, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
VITRINSKÅP, design Ingmar Ottossons Möbelsnickeri AB, Jönköping, 2008
Final bid4,800 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,500 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Nardi, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 6,5 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1945
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
HISSGARDIN, bomull, "Stensöta", GP & J Baker, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med cabochonslipad ametist, Stokholm otydlig årsstämpel, vikt ca 5,2 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
RING, 14k guld, med odlade pärlor, vikt ca 1,9 g
Final bid450 SEK
Est700 SEK
LOUIS VUITTON, axelband, läder
Final bid900 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
ELLJUSSTAKE, luciatåg, trä, design Sten Bengtsson, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
BANKETTER, 1 par, empirstil, 1800-/1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SKÅL OCH COASTERS, 11 del, glas, Iittala, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SITTPUFF, Profim, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BIRGITTE FRIGAST, 2 st tomtenissar, porslin/textil, Danmark
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
LJUSLYKTOR, 3 st, glas, Orrefors, etikettmärkta
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, sannolikt Böhlmarks, 1930-tal
Final bid7,400 SEK
Est4,000 SEK
IGGE KARLSSON, färglitografi, signerad och daterad 89
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, JP Stockholm 1920, vikt ca 11,5 g
Final bid5,800 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
Final bid4,000 SEK
Est2,500 SEK
ÖRHÄNGE, 18k vitguld, med diamant
Final bid950 SEK
Est800 SEK
DAMARMBANDSUR, dam, Omega De Ville, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
KARAFF, glas, sannolikt Reijmyre, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, ek, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld och vitguld, vikt ca 24 g
Final bid11,500 SEK
Est13,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, vikt ca 11 g
Final bid5,200 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, old, ca 80 x 258 cm
Final bid850 SEK
Est800 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, vitmetall och mässing, 1900-talets mitt
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK