COLLIER, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 50 g
Final bid15,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med turkoser, Iran 1970-tal, tot vikt ca 5,3 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 4 st crèmekoppar med fat, "Musselmalet", modell 1228
Final bid6,800 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat "Musselmalet", modell 1041, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 3 st uppläggningsfat, porslin, "Musselmalet", modell 1146, 1147 samt 1148, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modellnr 1115, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par ljusstakar, "Musselmalet", modell 15, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, såsskål, porslin, "Musselmalet", modell 1105, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, karott med lock, "Musselmalet", modell 622-1129, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, mattallrikar, "Musselmalet", modell 1084, helblond
Final bid7,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, smörgåstallrikar, "Musselmalet", modell 1086, helblond
Final bid6,200 SEK
Est4,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st, djupa tallrikar, "Musselmalet", modell 1170, helblond
Final bid7,600 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
WIWEN NILSSON, ring, 18k guld, med bergkristaller, 1941, tot vikt ca 5,2 g
Final bid8,400 SEK
Est6,000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Tissot, manuellt urverk, tot vikt ca 15 g
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
TAVELBELYSNING, mässing, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, swedish modern, 1940-tal
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
SKEDAR, 7 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 113 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
VITRINSKÅP, England 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
OMEGA, fickur, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BROSCH OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, silver, med markasiter, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MINIATYRMÅLNINGAR, 2 st, 1800-/1900-tal, otydligt signerade
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, lackerad metall, Eldius kuben, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SPEGEL, ek, 1900-talets början
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 21 del, porslin, "Lola" Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 6 g
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
GLOBAL, knivblock, 6 delar, 2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, 1969, tot vikt ca 570 g
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
JORGE PENSI, 8 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JOHN CARLBERG, akvarell, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, "Dora", stengods, Gustavsberg
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 3 st, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, 1960, vikt ca 7,2g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, sk Bellmanmodell, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 4 g
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5,9 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
HERMÈS, scarf, "Brides de Gala", siden, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ARBETSSTOL, Horreds, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 119 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
VÄGGRELIEFER, 2 st, metall, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDEBOARD, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, Quartz
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SMYCKEN, mestadels silver, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
LACKASK, med kortlekar och marker, orientalisk, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK