FÄLLBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SKÄNK, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, rokokostil, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
MARGUERITE WALFRIDSSON, 10 del, porslin, "Midsommar" IKEA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, venetiansk stil, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 210 x 307 cm
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
SILVERTACKA, finsilver 999/1000, vikt 250 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1958
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
JAN ERIK FRISENDAHL, olja på duk, signerad
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BENGT ORUP, skål, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BORDSUR, metall, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, svartmålad och bronserad, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est600 SEK
BESTICKSCHATULL, med nysilverbestick, sannolikt England, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor och vita stenar, tot vikt ca 6 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, DS, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVVAS, keramik, orientalisk, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, barockstil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver
Final bid300 SEK
Est400 SEK
THEO TOBIASSE (1927-2012), färglitografi, signerad och numrerad 30/175
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
VAS, glas, Göte Augustsson, Ruda Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, 2 st, Omega, sk. rödtolva samt mormorsur, silver, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ANDREAS ENGESVIK, 2 st vaser, glas, "Silent vase", Muuto, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BREVSKRIN, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot och Tranan, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MATBORD, 2000-tal, total längd ca 320 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, på sockel, gjutjärn, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Lisa Larson, Gustavsberg, "Asia", stämpelsignerad
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rotting, Artwood, samtida
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
SKRIN, glas, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft, broderat monogram MÅ
Final bid300 SEK
Est400 SEK
DUK, linnedamast, Almedahls, ca 200 x 150 cm
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SOFFA Worpswede, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 12 lit
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 15 del, porslin, "Fortuna", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK