GUNNAR CYRÉN, 2 st, skålar, kristall, "Sofiero", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, björk, 1800-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK
TAKKRONA, mässing och kristall, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SPELMARKER, till mahjong, orientaliska, 1900-tal
Final bid900 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPETT, smide, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide och glas, Boda, 1960-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ANNA EHRNER, 8+7st vinglas, "Line", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
HAY, korg, ull, "Bead Basket", nutida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, BEF Stockholm H9, vikt ca 14 g
Final bid7,000 SEK
Est8,000 SEK
RING, 23k guld, med diamanter tot ca 0.08 ct, tot vikt ca 9,2 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
PAUL KEDELV, vas, glas, Flygsfors, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), kolteckning, signerad och daterad 75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 13 del, porslin, "Indiana", Rörstrand, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VRIL, DALAHÄST OCH FIGUR, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SPELBORD, björk, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.20 ct, GD & C 1972, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,700 SEK
Est1,800 SEK
KOMPOTTSKEDAR, 6 st, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 145 g
Final bid850 SEK
Est600 SEK
COLLIER, granater och sannolikt förgyllt silver, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
SYBORD, Karl Johanstil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, skiva av marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Stockholm 1967, vikt ca 14 g
Final bid7,000 SEK
Est8,000 SEK
TAKKRONA, mässing och kristall, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY, nutida
Final bid450 SEK
Est400 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GRAFISKT BLAD, oljetryck, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 2 st, glas, bla Simon Gate, Orrefors, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 32 del, sannolikt modell "Öster", Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SPELBORD, ek, nyrenässans, 1800-talets slut
Final bid550 SEK
Est800 SEK
BRITT-INGER PERSSON (född 1938), 7 del glöggservis, keramik, sannolikt 1900-/2000-tal, signerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, mahogny och valnöt, 1880-/90-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
KARAFF, glas, Reijmyre, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
CYLINDERSKÅL, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
VASER, 3 st, glas, Reijmyre, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MONICA BRATT, bonbonjär, rött glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
REIJMYREGLAS, 47 del, bla Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, empirestil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KASPER SALTO, 1 par sidobord, för Fritz Hansen, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK