LISA LARSON, skulptur, stengods, "Öst", Världens Barn, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 250 x 333 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-talets andra hälft, otydligt signerad Roene
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGUR, keramik, otydligt signerad, Italien, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", OH Sjögren, 1900-talets mitt
Final bid4,200 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", OH Sjögren, 1900-talets mitt
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, swedish modern, 1940-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, miniatyrmålning, otydligt signerad, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 160 x 90 cm
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 318 x 203 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
VANJA SORBON MALMSTEN, taklampa, "Pumpa", Carl Malmsten/Malmstensbutiken, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, mässing, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SOFFA, troligen Elias Svedberg, 1930-/40-tal
Final bid6,400 SEK
Est1,500 SEK
INGER KLINGENBERG, pall, för France & Son, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGUR, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TOPPSTJÄRNA, till julgran, förgylld metall, "Golden Christmas", Flemming Eskildsen, Georg Jensen, Danmark
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LOUIS VUITTON, axelremsväska, 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
BOKBAND, Albert Engström, 10 vol, "Samlade skrifter", Stockholm Albert Bonniers Förlag 1943
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TIDNINGSSTÄLL, "Subway", Materia, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
STINA SANDWALL, adventsljusstake, "Spica", SMD
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
VIKING FORSBERG (1910-1994), olja på duk, signerad
Final bid800 SEK
Est800 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, "Cobalt net", formgiven av Anna Yatskevich, Lomonosov, St Petersburg, Ryssland, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
FAT, silver, vikt ca 910 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
MATTA, Tunisien, 1900-talets andra hälft, ca 153 x 230 cm
Final bid350 SEK
Est500 SEK
VAS, metall, 1930-/40-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STOP, silver, England, sannolikt 1800-tal, vikt ca 1 070 g
Final bid6,800 SEK
Est5,000 SEK
SÄKERHETSDÖRR, smide, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, mässing och trä, sk rökbord, orientaliskt, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LOCKPOKAL, silver, GAB, Stockholm 1894, vikt ca 645 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
FÄLLBORD, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KLAFFBORD, furu,1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Sunflower", Göran Wärff, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 7 st, vinglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TOM CHUNG & JORDAN MURPHY, vägglampa, "Cast Sconce", Menu, samtida
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
LAILA PRYTZ (1907-1982), olja på pannå, signerad
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 310 x 204 cm
Final bid500 SEK
Est600 SEK