JEAN-LOUIS DOMECQ, golvlampa, "Loft D9403", Jieldé, nutida
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BOJAN, porslin, troligen Qingdynastin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid8,000 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt, möjligen DUX
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
KOPPAR MED FAT, 3 st, porslin, sannolikt Nymphenburg, 1700-/1800-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
THYRA STENBERG, olja på duk, signerad och daterad 1946
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VITVINSREMMARE, 5 st, lysterglas, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BADKARSSOFFA, gustaviansk, tidigt 1800-tal
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, Swing Industrial Limited, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JESSICA HANS, vas, keramik, Hay, nutida
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKÅL, porslin, orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est400 SEK
BOUILOTTELAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
STOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Thana -65
Final bid650 SEK
Est400 SEK
VAS, silver, Nordisk Silverkonst 1950, vikt ca 260 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
MATSERVIS, 33 del, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark, empirestil, sannolikt 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
MIKROSKOP, Olympos Tokyo, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
FIGURIN, porslin, Metzler & Ortloff, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FAT, silver, vikt ca 568 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, empirestil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
VITVINSGLAS, 10 st, "Flach", Elis Bergh, Kosta, 1900-talets mitt
Final bid2,200 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, sannolikt 1800-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
SERVISPORSLIN, 9 del, Glenwood, Johnson Bros, England, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, Alpina, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est400 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ALEXANDER KUNICKI (Polen, född 1938), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MONICA FÖRSTER, dörrstopp, Zanat, nutida
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BRICKA, nysilver, England, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, otydligt signerad och daterad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, gjutjärn, ormbunke, 1900-talets början
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
ÅRSSKEDAR, 2 st, förgyllt sterlingsilver, Georg Jensen, 1976, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LOCKURNA, fajans, möjligen 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est300 SEK
FAT, silver, GAB Stockholm 1955, vikt ca 420 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
MATTA, rya, sannolikt 1960-tal, ca 200 x 145 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
SOFFBORD, chippendalestil, 1900-talets slut
Final bid350 SEK
Est600 SEK
JONAS TORSTENSSON, vaser 4 st, glas, till "Stumpstaken, Born in Sweden, samtida
Final bid150 SEK
Est300 SEK
GÖSTA ASP (1910-1986), olja på pannå, signerad och daterad -54
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ASK, silver, 1900-talets mitt, tot vikt ca 255 g
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
BOJANER, 2 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPOR, 9 st, grönt glas, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SLAGBORD, målad furu, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK