JORGE PENSI, 8 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVER, 5 del, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 99 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
HALLMÖBEL, 2 del, Hovmantorp, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KONSTLITTERATUR, 20 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med 14 diamanter, tot vikt ca 1,3 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på pannå, signerad och daterad 79
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DUK, linnedamast, "Kungsmönstret", 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
INGRID HERRLIN, 2 st, skulpturer, stengods, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid1,300 SEK
Est1,400 SEK
PAPPERSKORG, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, Gustavsberg 1923
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 1 par, mässing, Boréns, Borås, 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, plast, "Take", Ferrucio Laviani för kartell
Final bid400 SEK
Est400 SEK
PHILIPPE STARCK. Sidobord, "Tip Top", transparent akryl, för Kartell. 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
THYRA STENBERG, olja på duk, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GREPSKÅL, porslin, lökmönstret, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LOCKURNA, keramik, orientalisk, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est300 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TEKANNA OCH MJÖLKKANNA, tenn, 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 227 x 174 cm
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, Lampgustaf, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est800 SEK
STOL, mahogny, 1800-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, sannolikt Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MONICA FÖRSTER, dörrstopp, Zanat, nutida
Final bid300 SEK
Est600 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Crown Hanger",  vitlackerad metall, Louise Hedeström för Maze, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
HATTASK, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, mässing, gustaviansk stil, mindre modell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid29,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, silver, Gewe 1963, tot vikt ca 400 g
Final bid2,800 SEK
Est1,800 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors och Kosta, 1900-talet slut
Final bid150 SEK
Est300 SEK
EINAR TORSSLOW, tuschlavering, signerad och daterad 90
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Final bid4,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
VINGLAS, 12 st, glas, sannolikt 1800-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
VAS, glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOL, sannolikt 1800-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TERRIN, porslin, Meissenliknande märke, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MATTA, vävd, ca 210 x 140 cm
MATTA, vävd, ca 210 x 140 cm
Final bid600 SEK
Est800 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
JUST ANDERSEN, 1 par ljusstakar, tenn, modell 2609, Danmark, 1920-/30-tal
Final bid6,400 SEK
Est5,000 SEK