KRUS, keramik, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, smide, blyinfattat glas, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, plast, Modiss, "Acua", 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, silver, England, vikt ca 420 g
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN, 4 st, stolar, "Lilla Åland", 1900-talets andra hälft
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 2 st, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ÖVERLAKAN, 8 st, linne, med hål- och vitbroderi, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, 1955, vikt ca 11,4 g
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
TALLRIKSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BARGLOB, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23/18k guld, vikt ca 33,8 g
Final bid16,000 SEK
Est15,000 SEK
RING, 18k guld, med grön sten, svenska stämplar GAS 1876, vikt 3,7 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 5 st, porslin, Frankrike, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BROSCH, brons och grön sten, Kalevala, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BÖCKER, 6 st, bla "Den europeiska keramiken" och "Porslinsmärken"
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 6 st, IKEA, "Stockholm"
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, skål, porslin, "Paratiisi", Arabia
Final bid450 SEK
Est600 SEK
TAKPLAFOND, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BÖCKER, 2 vol, "Picasso", Carsten-Peter Warncke och Ingo F Walther, Benedikt Taschen, 1992
Final bid150 SEK
Est300 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 18 del, servisdelar, stengods, Designhuset, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGPENDYL, förgylld och bronserad, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, tot vikt ca 822 g
Final bid5,400 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k guld, med vita stenar, vikt ca 1,7 g
Final bid600 SEK
Est700 SEK
TOMTAR, 8 st, handarbeten bla SM Design Brantevik, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est500 SEK
RING OCH ÖRHÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,7 g
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SKÅL, glas, sannolikt Dino Martens "Tutti Frutti", Murano, Italien, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KÅSA, björk, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BENGT ENGMAN, dalamålning, bemålad träpanel, signerad
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KORGAR, 2 st, sent 1900-/tidigt 2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets slut
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
JOHN RUBANI ( född1935), olja på duk, signerad och daterad -84
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MOCKASKEDAR, 24 st, silver, tot vikt ca 242 g
Final bid1,600 SEK
KORGSÄNG, rotting, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
DALAHÄST, bemålad, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
BOKHYLLA, björk, 1930-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, Mio, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SALONGSBORD, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SOFFA, Bombastik 2013
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARMSTOL, Bombastik 2013
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅL PÅ FOT, kristall, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFA, 2000-tal, klädsel av skinn
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
Final bid950 SEK
Est800 SEK
Final bid300 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal, klädsel av skinn
Final bid500 SEK
Est800 SEK