STEGE, industristil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
 PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973), bok med linoleumsnitt, W Boeck, "Linocuts", Thames & Hudson, 1963
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
TALLRIKAR OCH UPPLÄGGNINGSFAT, 13 del, fajans, möjligen Doorniks Belgien, 1700-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
YTTERFODER, keramik, Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
TEKANNA, stengods, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER, 1 par, opakglas, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, Reijmyre, 1900-tal
VAS, glas, Reijmyre, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, bemålad och bronserad, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA, med skåpsdel, ek, jugend, 1900-talets början
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL MED LOCK, silver, vikt ca 630 g
Final bid4,600 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, Orrefors
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VAS, keramik, 1900-talets mitt, signerad
Final bid750 SEK
Est300 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, med pärla och grön sten, tot vikt ca 2,5 g
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLJUSSTAKE, smide, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BOKBAND, 20 vol, August Strindberg, Albert Bonniers Förlag, Stockholm bla 1929
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets början
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BOKBAND, bla 12 vol av Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag, Stockholm bla 1938
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, A/B SP, 1920, total vikt ca 237 g
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KAPPA, dam, Maska, strlk 38
KAPPA, dam, Maska, strlk 38
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MILAN VOBRUBA, 3 st, ljuslyktor/skålar, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HEE WELLIN, fåtölj samt ottoman, "About a lounge 82", samtida
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
SIGILL, sten, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, Qing, sannolikt Quanxu, tidigt 1900-tal
Final bid5,000 SEK
Est2,000 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
SKÅL, porslin, Kanton, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
FAT, 5 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid750 SEK
Est300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TEDOSA, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal, signerad
Final bid600 SEK
Est400 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid6,000 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid850 SEK
Est500 SEK
KISTA, trä, orientalisk, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKJORTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, med pärlor, tot vikt ca 1,9 g
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 43 del, silver, 1900-tal, tot vikt exkl knivar ca 1 640 g
Final bid6,400 SEK
Est8,000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Keshan, 1900-/2000-tal, ca 255 x 358 cm
Final bid1,600 SEK
Est4,000 SEK
SIDEBOARD / BOKHYLLA, med skåpsdel, 1940-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, tra, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, förgylld och bronserad, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
FIGURIN, parian, Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK