VASER, 4 st, keramik, 1960-/70-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerad och numrerad 286/310
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
HANDVÄSKA SAMT PLÅNBOK, Mulberry, sannolikt sent 1900-tal
Final bid800 SEK
Est400 SEK
MORTEL OCH LJUSSTAKE, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANDELABER, malm och marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
SERVISGLAS, sannolikt Kosta, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HÖRNSKÅP, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad K.E. Portin 1918, sannolikt Karl Edvard Portin (1889-1980)
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KOPPARRESERVOAR, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LEKSAKSHÄST, trä, tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
TAKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est800 SEK
STOL, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSSPEGEL, 1900-talets första hälft
Final bid1,600 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Citizen Eco Drive World Chronograph WR 200 Blue Angels Radio Controlled, quartz
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, fat, porslin, "Musselmalet", modell 1195, Danmark, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
TAVLA, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HARRY CARLSSON (1913-1992), blandteknik, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRASMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 272 x 98 cm
Final bid350 SEK
Est800 SEK
KOLHÄMTARE, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
STOL, 1700-talets andra hälft, provinsarbete
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Fuyate/Coer, automatiska urverk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VINKYL, Waves, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, nr 25, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FOTOGRAFIRAM, koppar, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
MONIQUE LÖFGREN-ANDERSSON, olja på duk, signerad samt daterad -08
Final bid550 SEK
Est400 SEK
PÄRLCOLLIER, 2 st, odlade pärlor, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKE, mässingsplåt, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER, 12+6 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BESTICKDELAR, 28 delar, silver, "Rosen", 1900-tal, total vikt ca 373 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ÅNGTVÄTT, EV3000i, EV International, inköpt 2020
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
RESEGRAMMOFON, Sonata, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
MJÖLKPALL, allmoge, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
MATTA, Marocko, ca 295 x 196 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
KAPSYLÖPPNARE OCH STRÖARE, 3 st, metall, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HALLMÖBEL, teak och bok, Ikea, 1900-talets mitt
Final bid850 SEK
Est400 SEK
BOKHYLLA, fanerad med alm, 1940-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
HANDDUKAR, 6+7 st, linnedamast, 1900-talets första hälft, broderat monogram MÅ samt BL
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad -68
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
LOCKURNA, stengods, Paradisverkstan, Öland, nutida, signerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, etikettmärkta NK 100-3, med skärmar av "Stensöta" GP & J Baker, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
ULF JOHANSSON (1938-2018), 2 st skålar, stengods, signerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ALLAN HORSAK (1937-2004), färglitografi, signerad och daterad -95
Final bid350 SEK
Est400 SEK
JAMES HAVARD (USA, 1939-2020), blandteknik, signerad och daterad 74
Final bid12,500 SEK
Est6,000 SEK