BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
KOLHÄMTARE, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MOCKA- OCH KAFFESERVIS, 35 del, porslin, "Sansoucci", Rosenthal, 1900-talets första hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANTONI CLAVÉ (Spanien, 1913-2005), komposition, signerad och numrerad 163/200
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
FISKTALLRIKAR, 13 st, porslin, Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 3 del, fajans, Gustafsberg samt Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE SAMT LJUSSTAKAR, 4 del, vitmetall, Danmark resp Boda Nova, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKKRONA, patinerad metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
POTTSKÅP, 1700-/1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est600 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm 1982, vikt 160 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
SKULPTURER, 2 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
BORDSLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, stål, Eterna, 1920-/30-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JIMMY GUSTAVSSON (född 1971), olja på duk, signerad
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
SERVERINGSVAGN, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 6 st, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, England, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSTÄNDARE, brons, Karl Wieden, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARBIDLYKTA, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HALSRING OCH HALSKEDJA, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JAKTHORN, koppar och vitmetall, Argyle & Sutherland, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKE, "Skyddsängeln", Skultuna, no. 611
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSUR, 2 st, nickel och mässing, 1900-talets första hälft/mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KNIV, Japan, sannolikt 1800-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, swedish modern, 1940-tal
Final bid650 SEK
Est2,000 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est800 SEK
SKRIVBYRÅ, empirestil, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est1,500 SEK
SKÅP, renässansstil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
GOLVSKULPTUR, marmor, 1800-/1900-tal, osignerad
Final bid4,200 SEK
Est6,000 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand, modellnr 519, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGLAR, 1 par, 1900-talets början
Final bid850 SEK
Est400 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, sannolikt 1960-tal, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
INGA SEMPÉ, taklampa "Plissé", Luceplan, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, silver, filigranarbete, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, GAB, 1970-tal, total vikt ca 257 g
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
RADIO, AG DS LOEWE, Berlin, Steglitz, troligen 1930-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FRITIDSKAJAK, Seabird design, plast, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, keramik, 1900-tal, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
JAKTHORN, 2 st, koppar och mässing, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKULPTURER, 5 st, snidat trä, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK