DUKAR OCH SERVIETTER, 23 del, linnedamast, mestadels 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, teak, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DIMITRI YORDANOV, färglitografi, signerad och numrerad 7/200
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRUMPET, vitmetall, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BOKHYLLA, fanerad med alm, 1940-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
AKKE BERGLUND (född ?), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BRICKA, porslin, sannolikt Dresden, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 4 delar, silver, 1900-tal, total vikt ca 193 g
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 33 delar, silver, "Haga", 1900-tal, total vikt exkl knivar med rostfritt blad ca 726 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
FÄLLBÄNK, allmoge, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KÄPP OCH KRYCKA, silverhandtag, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GITARRSTÄLL, 3 st, metall, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TABURETTER, 1 par, 1700/1800-tal
Final bid3,200 SEK
Est1,200 SEK
TRUMPET, mässing, Antoine Courtois, Paris, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BENGT ANDRÉN (1919-2016), olja på duk, osignerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VALERIO ADAMI (Italien, född 1935), färglitografi, signerad och otydligt numrerad
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
BORD, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
DUK, linnedamast, Almedahls, ca 200 x 150 cm
Final bid400 SEK
Est300 SEK
GRANATSMYCKEN SAMT BROSCH, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 5 st, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 17 del, bla modell snäck, spets och franska liljan, tot vikt ca 550 g
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
VAS, keramik, Upsala Ekeby, mongoramsignerad JY nr 1122, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Seiko, automatiskt urverk, 2023
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BENGT ANDRÉN (1919-2016), olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 4 st, bla silver, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ÅKE BJURHAMN, färglitografi, signerad och daterad -01
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, GAB, 1962, total vikt ca 91 g
Final bid400 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, pastell, otydligt signerad och daterad 75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VÄGGPENDYL, brons, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
KARL ERIK YTTERBERG, ljusstake, mässing, BCA Eskilstuna, 1960-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, möjligen Keshan, old, ca 205 x 262 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
ERIK REIMHULT (1915–1999), skulpturer, 2 st, snidat trä, signerade och daterad -81 samt -82
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, 3 st, Goer, Sony samt Eweco, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, keramik, Langlay Ware, England, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER OCH FLAKONG, blått glas, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKÅL, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
FIGUR, anka, läder, Dimitri Omersa och Co, Firma Svenskt Tenn
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
GÖRAN WÄRFF, vas, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft, signerad Kost 46202 Wärff
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPÅNKORG, större modell, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BROSCH, Swedish modern, Wilhelm Harbeck, Stockholm, 1946
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GEVÄR, 1800-tal
Final bid650 SEK
Est600 SEK
ASKFAT, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MARIAN ZAWADSKY, golvlampa, Tilgmans Keramik, signerad och daterad 1960
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
KNUT JOAN, 2 st, olja på pannå, signerade
Final bid100 SEK
Est300 SEK