KARMSTOLAR, 1 par, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BORDSUR, metall, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, svartmålad och bronserad, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est600 SEK
BESTICKSCHATULL, med nysilverbestick, sannolikt England, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor och vita stenar, tot vikt ca 6 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, DS, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVVAS, keramik, orientalisk, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, barockstil, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver
Final bid300 SEK
Est400 SEK
THEO TOBIASSE (1927-2012), färglitografi, signerad och numrerad 30/175
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
VAS, glas, Göte Augustsson, Ruda Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, 2 st, Omega, sk. rödtolva samt mormorsur, silver, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
ANDREAS ENGESVIK, 2 st vaser, glas, "Silent vase", Muuto, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BREVSKRIN, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BURK MED LOCK, sten och mässing, Italien, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est600 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot och Tranan, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MATBORD, 2000-tal, total längd ca 320 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, på sockel, gjutjärn, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Lisa Larson, Gustavsberg, "Asia", stämpelsignerad
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rotting, Artwood, samtida
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
SKRIN, glas, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft, broderat monogram MÅ
Final bid300 SEK
Est400 SEK
DUK, linnedamast, Almedahls, ca 200 x 150 cm
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SOFFA Worpswede, Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 12 lit
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 15 del, porslin, "Fortuna", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SKÅL, trä, allmoge, signerad Erland Laurin, Hejde, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÖNSTERLAMPA, glas, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMLING LEKSAKSBILAR, bla "Chitty Chitty Bang Bang", Corgi Toys, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
DAVID GECKELER, 1 par, barstolar, "Nerd", Muuto, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st lergods, Upsala Ekeby samt Rörstrand, 1950-/60-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1993
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TERRIN, porslin, "Sultan", Gustafsberg, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 218 x 84 cm
Final bid250 SEK
Est400 SEK
PIEDESTALER, 1 par, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VITRINSKÅP, 1800-/1900-tal
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, 1 par, Reprodux, Bevan Funnel Ltd England, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
SPEGEL, förgylld och bronserad, sannolikt 1800-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BLOMBÄNK, tidigt 1900-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK