BLOMBORD, 1950-/60-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK
MATTA, Marocko, ca 316 x 197 cm
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
KAFFESKEDAR OCH SALTSKEDAR, silver, tot vikt ca 91 g
Final bid500 SEK
Est500 SEK
TRUMPET, mässing och vitmetall, med väska, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
KLACKRING, 18k guld, ABJ Stockholm 1947, med karneol, vikt ca 6,6 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ, 1900-talets början
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft, broderat monogram DÅ
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
JAKTHORN, koppar och mässing, Fidelis et Paratus, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, teak, 1950-/60-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est700 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
VAS OCH STRÖARE, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, Stockholm 1962, tot vikt ca 213 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 8 delar, silver, 1900-tal, total vikt exkl blad i rostfritt ca 292 g
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BYST, gips, patinerad, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silverlås, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est800 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 5 st, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
AINO ALTO, dricksglas, 10 st, Ittala, samtida
Final bid500 SEK
Est500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,6 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKULPTUR, torso, patinerad konstmassa, 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BRINGARE, glas, möjligen Bengt Orup, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÄLLBORD, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SKÄNK, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, rokokostil, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
MARGUERITE WALFRIDSSON, 10 del, porslin, "Midsommar" IKEA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, venetiansk stil, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 210 x 307 cm
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
SILVERTACKA, finsilver 999/1000, vikt 250 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1958
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
JAN ERIK FRISENDAHL, olja på duk, signerad
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
BENGT ORUP, skål, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Final bid450 SEK
Est600 SEK