KNIVAR, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, sannolikt 1900-talets början
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Final bid200 SEK
Est800 SEK
FIGURER, 5 st, lergods, Kina, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, senbarockstil, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé
Final bid350 SEK
Est600 SEK
CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
FIGURER, 1 par, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), olja på pannå, monogramsignerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
COCKTAILRING, 18k guld, med fasettslipad orange sten, vikt ca 6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
BRINGARE, glas, Iittala, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FASADLYKTA, metall och glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÄLLBORD, "Krogsta", ur IKEA:s 1700-talsserie
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, "Strike", vitlackerat glasfiber, Mio, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
VÄSKA, siden, Japan, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
STEN EKENDAHL, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 300 x 75 cm
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
VEDKORG, plåt, nutida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HANDDUKAR, 6+6 st, linne, 1900-talets första hälft, broderat monogram Å
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
FIGURER, 4 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, på sockel, 1 par, gjutjärn, 2000-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,500 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
DOSOR, SALTKAR OCH FINGERBORG, silver, tot vikt ca 120 g
Final bid800 SEK
Est800 SEK
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 11 st, assietter, porslin, "Mors dag", 1970-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn och marmor, samtida
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid200 SEK
Est800 SEK
EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TERRIN, porslin, "India", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ARMRING, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSDEKORATIONER / SKULPTURER, 8 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, PR Home, nutida
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SILVERMSYCKEN, 4 del, bla sterlingsilver, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med pärlor, total vikt ca 2,6 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, TESI, 1955
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
TERRIN, porslin, Göteborg, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CERTINA, damarmbandsur, 18k guld, total vikt ca 19,6 g
Final bid6,800 SEK
Est8,000 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 9 delar, total vikt ca 54 g
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ARMRING, sterlingsilver, sannolikt sent 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SKRIN, silver, vikt ca 140 g
Final bid950 SEK
Est800 SEK