STIG LINDBERG, "Adam", kaffekoppar, 5 delar, benporslin, Gustavsberg, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
FIGURER, 4 st, glas, bla Bertil Vallien ur serien "Zoo", 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GERHARD HENNING, möjligen, teckning, osignerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKPLAFOND, glas, swedish modern, 1940-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, kristall, Kosta, signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Catifa", Arper, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, ottomanskt, sannolikt 1800-tal, med miqueletlås
Final bid12,000 SEK
Est2,000 SEK
NANNY STILL RIIHIMÄKI, vas, Stella polaris", 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NANNY STILL, flaska, grönt glas, Riihimäen, Finland
Final bid700 SEK
Est400 SEK
NANNY STILL, ljuslykta, glas, Riihimäen, Finland
Final bid600 SEK
Est400 SEK
DAMCYKEL, Fram-King, 1900-talets slut
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampett, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SPEGEL, teak, Lammhults möbler, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ÅSA WESTLUND, skor, 1 par, There goes the neighboorhood, strlk 38
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SALONGSMÖBEL, 3 delar, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
ERIK KIRKEGAARD, karmstol, teak, Höng stolefabrik, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, ek, jugend, 1900-talets början
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
PALL, vitlackerad metall, Johanson Design, nutida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, sydeuropeisk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 6 st, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, glas, "Splash vase", HAY, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, vitmålad aluminium, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSFÅTÖLJ, vitmålad aluminium, Riab, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, vitmålad aluminium, Riab, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
LIKÖRGLAS, 6 st, glas, Johansfors, 1950-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ROLF FRANSSON, byrå, "Artic", Voice, samtida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPSFOT, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
RAYMOND WEIL, herrarmbandsur, Geneve, quartz
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 7,3 g
Final bid3,400 SEK
Est4,500 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLAR OCH ASSIETTER, 12 del, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKÅLAR, 3 + 11 st, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SERVIS, 8 del, keramik, Danmark, sannolikt 1960-/70-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, tot vikt ca 148 g
Final bid850 SEK
Est500 SEK
FOLKDRÄKT, "Sverigedräkt", strlk S
Final bid4,000 SEK
Est2,000 SEK
STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
URNA, gjutjärn, möjligen Bolinder Stockholm, tidigt 1900-tal
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GITARR, akustisk, Oscar Teller, modell 411
Final bid500 SEK
Est400 SEK