KRYDDHYLLA, trä och glas, "Reda", Gunnar Fredrikson AB, Stockholm, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
BOKHYLLA, empire stil, 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, KANNA SAMT NATTLJUSSTAKE, porslin, Blue Danube, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, tidigt 1900-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SAMLING KOPPARSTICK, ca 10 st, 1700-/1800-tal
Final bid2,600 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, Uno A Erre, vikt ca 51,5 g
Final bid25,000 SEK
Est30,000 SEK
SPEGEL, fanerad med mahogny, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VAS OCH LOCKURNOR, 3 del, keramik, bla märkt T Delft Blu, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BARPALLAR, 1 par, Gärsnäs, 2002
Final bid150 SEK
Est300 SEK
MILAN VOBRUBA, 3 st, vaser, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, plast, "Jelly", Patricia Urquiola, Kartell, nutida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
GOLVLAMPA, 2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
GLAS, 6 st, olikfärgat glas, med stativ, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATTA, 1900-talets första hälft, ca 195 x 130 cm
Final bid250 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, 1969, med citrin, tot vikt ca 5,8 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SKÄRBRÄDE OCH BURKAR, 4 del, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, ASEA Belysning, modell 741148, mässing
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, sent 1800-tal, större modell
Final bid800 SEK
Est3,000 SEK
DUKAR, 4 st, linne, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Final bid300 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Domino", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ARNOLD LINDBLOM (född 1930), olja på duk, signerad
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
LE KLINT, bordslampa, "Mutatio", formgiven av Christian Troels
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1800-tal
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, sterlingsilver, "Moonbridge", Lapponia, Finland 1972
Final bid4,800 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stolar, 1 par, "Nub", Andreu World, samtida
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, metall, funkis, 1930-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BENGT ORUP, 12 st, cocktailglas och likörglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
BENGT ORUP, 6 st, highballglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BOKSKÅP, 1800-tal
Final bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
JENS QUISTGAARD, brickbord, Danmark, 1960-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
ERIK CHAMBERT, 4 st stolar, "Poem", 1950-tal
Final bid42,000 SEK
Est30,000 - 40,000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampa, "Giraffen", Luxus 1950-/60-tal
Final bid5,600 SEK
Est6,000 SEK
KAMERA, Leica, M2, "1108 085", med tillhörade objektiv 39 mm, 1900-talets andra hälft
Final bid15,000 SEK
Est10,000 SEK