LJUSSTAKAR, 1 par, malm och marmor, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KLACKRING, 18k guld, total ca 5,1 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ERIK HÖGLUND, 4 del, glas, vaser och skålar, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est700 SEK
TAKLAMPA, koppar, orientalisk stil, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, "Varva", IKEA, med trådlös laddning, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MIKA TOLVANEN, stol, Muuto, nutida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9,4 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, "Venus", Johanson Design, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
SYSTEMKAMERA, Nikon FG-20
SYSTEMKAMERA, Nikon FG-20
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ASTRI BERGMAN-TAUBE (1898-1980), färglitografi, signerad och numrerad 166/220
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VITVINSGLAS, 8 st, kristall, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
MUNSPEL, Weltmeister Vermona, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, vikt ca 4,9 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTALLRIKAR, 14 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
ASSIETTER, 19 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
KAFFEKANNA, GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED LOCK, 3 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid400 SEK
Est500 SEK
UPPLÄGGNINGAFAT, 4 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid500 SEK
Est500 SEK
TERRIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BRINGARE OCH SKÅL MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est400 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 13 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid800 SEK
Est800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 2 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid150 SEK
Est300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 13 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR, 4 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KAKEMONO, tusch, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), olja på pannå, signerad
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
VASER, 3 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 138 x 208 cm
Final bid500 SEK
Est600 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
TERMOS, AB Thermoverken Jönköping, 1950-/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est300 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 del, JOC Vetlanda, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, "Mercedez 220S", Japan, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, Colseth, Norge, 1960-/70-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad, daterad -61
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 115 x 180 cm
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KAMEROR, 3 st, Bell & Howell, Rolleicord samt Agfa, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARKIVSKÅP, teak, 1940-/50-tal
ARKIVSKÅP, teak, 1940-/50-tal
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
TIMO SARPANEVA 6 st, ljusstakar, glas, bla "Arkipelago", Iittala
Final bid700 SEK
Est800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy", Iittala
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ADRIEN GARDÈRE. golvlampa, "Melampo", Artemide, Italien, samtida
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
KANDELABER, mässing och alabaster, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK