VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, bla Savoy, Alvar Aalto, IIttala, Finland, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SMÖRBURK, porslin, "King", Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, ca 80 x 373 cm
Final bid600 SEK
Est800 SEK
HÄNGE OCH BROSCHER, 3 st, silver, bla med markasiter, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OMEGA, armbandsur, 18k guld, quartzverk
Final bid4,200 SEK
Est4,500 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, Afghan. ca 130 x 223 cm
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FIGUR, porslin, Capodimonte, Italien, 1900-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, malm och marmor, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
LISA LARSON, figur, Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est400 SEK
BROSCH, silver, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,400 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KOLHÄMTARE, koppar, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla collier av sten och horn, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SMYCKEN, FÖRSTORINGSGLAS, ARMBANDSUR OCH FINGERBORG, bla silver, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, mässing och metall, 1940-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SERVISPORSLIN, 18 del, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK
GRÄSTRIMMER, Stiga SB27JD, bensindriven
Final bid500 SEK
Est800 SEK
VASER, 2 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, "Motion & Emotion", Akaba, nutida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BRINGARE, 2 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VÄGGKROKAR, 9 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Boda Åfors, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, ljusstake, porslin, Gustavsberg, 1960-/70-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2011
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGUR, lergods, tomte, sannolikt Tyskland, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, teak,1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, glas och trä, AB Stilarmaturer Tranås, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, möjligen Fritz Kurz, Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), etsning, signerad och numrerad 44/75
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, med briljantslipad diamant ca 0.10 ct, tot vikt ca 2,6 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
HALLBYRÅ, teak och ek, 1950-/60-tal, mindrel modell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CERTINA, armbandsur, 14k guld, 1980-tal, tot vikt ca 24 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OSTKUPA MED FAT, glas, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PAUL HOFF, figur, stengods, Gustavsberg
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, skål, fajans, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2008
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FILTAR, 2 st, ull, Habo, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KNUD HOLSCHER, kandelaber, metall, "Light Arch Stor", Danmark. 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK