FÅTÖLJ, Brunstad, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
TIDNINGSKORG, teak och metall, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ULF GRIPENHOLM (född 1943), färglitografi, signerad och daterad 1978
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KRUS, 4 st, lergods, Höganäs och Raus, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
NANNY STILL, lykta, glas "Apollo", Riihimäen Lasi, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅLFAT, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson 1990
Final bid600 SEK
Est400 SEK
MANDOLIN, Levin, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Väst" ur serien Världens Barn, Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SERVISPORSLIN, 11 del, porslin, "Versailles", Bavaria, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, sterlingsilver, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DALAHÄSTAR, 4 st, skuret trä, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LJUSKRONA, mässing och kristall, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ALLIANRING, 18k vitguld, med 10 åttkantslipade diamanter, vikt ca 2,3 g
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
CARMOSÉRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och tanzanit, otydliga stämplar Stockholm 1972, tot vikt ca 5 g
Final bid5,000 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 45,2 g
Final bid22,000 SEK
Est25,000 SEK
RING, 18k vitgud, med briljantslipad diamant ca 0.20 ct, tot vikt ca 3 g
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, Lund 1960
Final bid11,500 SEK
Est10,000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, sannolikt 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 5,4 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
TRASMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 207 x 98 cm
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2008
Final bid450 SEK
Est400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus
Final bid400 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med gröntonad sten, tot vikt ca 1 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SILVERBESTICK, 14 delar, silver, otydligt stämplar, sannolikt 1900-talets början, total vikt exkl knivar med rostfritt blad ca 528 g
Final bid3,600 SEK
Est3,000 SEK
KORGAR, 3 st, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, "Spoke-Back Sofa", Fritz Hansen, 1989
Final bid8,800 SEK
Est10,000 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal. dam samt herrmodell
Final bid250 SEK
Est500 SEK
REMMARE, 17 st, glas, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
VAS, keramik, Tyskland, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergslampa, Gusum Mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
RENÉ LALIQUE, vas, kristall, "Sylvie", signerad, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AXK
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, 1 par bordslampor, glas, "Kulan", Luxus, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, swedish modern, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est600 SEK
SKÅL, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson 1992
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KARAFF, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KLOCKARMBAND, 18k guld, till armbandsur, tot vikt ca 15,8 g
Final bid7,600 SEK
Est9,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, 12 st, tallrikar och assietter, porslin, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Fortis, 17 Jewels
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
ZERO, taklampa "Poker", samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, mässing och malm, bla Skultuna, mestadels 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK