HÄNGE, 18k guld, med safir och diamanter, vikt ca 0,7 g
Final bid800 SEK
Est500 SEK
TÄNDSTICKSETUI, SKÅL OCH BREVKNIV, silver, bla Danmark, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est300 SEK
SKÅL, silver, vikt ca 105 g
Final bid700 SEK
Est400 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Wega, manuell, 1900-talets mitt
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, 14k guld, tot vikt ca 9,4 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SKÅP, med vitrin del, 1920/30-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
HIGHBALLGLAS OCH WHISKYGLAS, 11 st, glas, "Pippi", Walter Hickman, Kosta, 1960-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid300 SEK
Est400 SEK
TOM DIXON, 2 st, dörrstopp, järn, samtida
Final bid850 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, silver, Danmark, stämplar MG & S, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, bänk, "Visingsö", 1900-talets hälft
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
SALLADSBESTICK, 1 par, sterlingsilver och emalj, Tostrup, Norge, 1900-talets mitt, tot vikt ca 100 g
Final bid500 SEK
Est500 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, "Guldheden", 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, sannolikt silvermunstycken, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, med glasinsats, nysilver, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 14k guld, Orrosimo, vikt ca 5,9 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, 18k guld, med odlade pärlor, armbandets vikt ca 4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,2 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 2,9 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
ARMBANDSUR, Zenith Sporto, manuell, stål, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, med odlad pärla och röd sten, tot vikt ca 1,6 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SKÅL, stengods, Kupittaan Savi, Finland, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFA/DAGBÄDD, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
KORGAR, 3 st, rotting, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 12 del, nysilver, Frigast, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 17,5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
TOALETTBORD, fanerat med mahogny, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,6 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800, Sverige
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 del, bla collier och örhängen
Final bid350 SEK
Est500 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, Herend, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
ZINKBALJA, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 14k guld, Orrosimo, vikt ca 17 g
Final bid6,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
MATBORD, empirestil, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid6,600 SEK
Est9,000 SEK
TUMLARE, 1 par, silver och emaljarbete, orientaliska, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
JACKA, fårskinn, Södra Päls Norrköping, 1980-/90-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
VÄGGKROKAR, 16 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Final bid950 SEK
Est500 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, vaser, glas, "Savoy", Iittala
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1940-/50-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ADRIEN GARDÈRE. golvlampa, "Melampo", Artemide, Italien, samtida
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK