HAY, klädhängare, design Big Game, "Beam", samtida
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SAMING SILVERSMYCKEN OCH BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
TÅRTSPADE OCH KAFFESKEDAR, 13 del, silver, sannolikt Norge, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 180 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGHYLLA, furu, AKEBA Sweden, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 14k guld, vikt ca 2,6 g
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, C.G. Hallberg, 1930-tal, total vikt ca 109 g
Final bid650 SEK
Est600 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 14k guld, med diamanter, tot vikt ca 5,6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 5,9 g
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
CARL MALMSTEN, skåp, "Calmare Nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
BORDSDEKORATIONER, 4 st, bronserad metall, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med safir, diamanter och odlad pärla, tot vikt ca 4 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
ANNE MARIE TROLLE, skål, porslin, "Floreana", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, Camel Trophy Chronograph, 1900-talets slut
Final bid250 SEK
Est400 SEK
JARDINJÄR, patinerad metall, 2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, no. 75
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RONSON, tändare, England, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, Ryssland, 1800-/1900-tal, vikt ca 90 g
Final bid600 SEK
Est400 SEK
AUKUSTI KOIVISTO (Finland, 1886-1962), olja på duk, signerad och daterad 1919
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSPENDYL, metall, 1800-talets andra hälft
Final bid3,800 SEK
Est2,000 SEK
MARIA LOVISA DAHLBERG, 1 par ljusstakar, trä, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, olika silversmeder bla Kjellman, 1827 samt 1834, tot vikt ca 118 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
VAS, silver, GAB, 1975, vikt ca 237 g
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
TEKNO, leksaksbil, VOLVO PV 544, 822
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.20 ct, svenska stämplar BIM 1966, vikt ca 1,9 g
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
KIKARE, 2 st , Bristol samt Swift, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt Keshan, 1900-/2000-tal, ca 255 x 358 cm
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
BORDSDEKORATIONER, 3 st, silver, bla C Hoff 1962, tot vikt ca 70 g
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HALSRING OCH ARMRING, sterlingsilver, Stigbert 1987
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est800 SEK
GUNNAR CYRÉN, 2 st, skålar, kristall, "Sofiero", Orrefors, bla signerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SERVISGLAS, 20 del, glas, "Carina", Ingeborg Lundin, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, Reijmyre glasbruk
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, Alton 1971, med lila sten, vikt ca 3,5 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
STOP, slver, C.G. Hallberg, 1944, vikt ca 323 g
Final bid2,000 SEK
Est1,500 SEK
GOLVLAMPA, textil, 1960-/70-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
PALL, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 19 g
Final bid9,200 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Dan-Form, Danmark, 2000-tal
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK
HÄNGEN, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 5,2 g
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
MATSALSBORD, rokokostil, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
OMEGA, Genéve, herrarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid5,800 SEK
Est3,000 SEK
KARUSELLBORD, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, "Cobalt net", formgiven av Anna Yatskevich, Lomonosov, St Petersburg, Ryssland, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med safir och diamanter, vikt ca 0,7 g
Final bid800 SEK
Est500 SEK