SKRIVSTOL, windsormodell, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 17 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est300 SEK
MAX WALTER SVANBERG (1912–1994), färglitografi, signerad och numrerad 106/150
Final bid200 SEK
Est700 SEK
OTTO BAUER, flaska, glas, Holmegaard, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
FICKUR, silver, dam, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, trä, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 26,5 g
Final bid13,000 SEK
Est18,000 SEK
BORDSLAMPA, metall och glas, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
RAGUSKED, silver, Christian Albert Bierager, Köpenhamn 1865, vikt ca 140 g
Final bid850 SEK
Est800 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, "Sottornuggla", Iittala, signerad
Final bid6,200 SEK
Est3,000 SEK
UPSALA EKEBY, fat, keramik, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, emaljarbete, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est400 SEK
SKÅL, porslin, Herend, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
CIGARETTETUI, silver, 1900-talets första hälft, stämplar 900, vikt ca 119 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 10 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
ARMBAND, 14k guld, vikt ca 1,8 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
VAS, silver, GAB, 1964, vikt ca 193 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
JOSEF FRANK, bricka, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut
Final bid450 SEK
Est400 SEK
YNGVAR SANDSTRÖM, soffbord, AB Säffle Möbelfabrik, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med safirer och diamanter, tot vikt ca 1,8 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
SOFFBORD, metall och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Eterna automatic samt Lassale quartz, bla 1900-talets mitt
Final bid750 SEK
Est300 SEK
SAMLING SILVER, 25 del, 1900-tal, tot vikt ca 500 g
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
RING, 18k guld, MAE, Stockholm 1951, vikt ca 4,4 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 7 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
BERTIL GATU (1913-1984), akvarell, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SAMLING MYNT, bla 5 kr, Sverige, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est300 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k vitguld, med diamanter och safirer, tot vikt ca 2,1 g
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 3 st, bla odlade pärlor, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est600 SEK
COLLIER, gulddoublé, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BJÖRN WIINBLAD, 53 del, matservis, porslin, Lotus", Rosenthal, Studio Linie, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord/sidobord, "Annika", DUX, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
VITVINSREMMARE, 8 st, glas, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med akvamarin och vita stenar, tot vikt ca 6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
COLLIER, 14k guld och vitguld, vikt ca 21,5 g
Final bid6,800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, med brijantslipad diamant ca 0,20 ct, tot vikt ca 0,5 g
Final bid1,900 SEK
Est800 SEK
TRATTGRAMMOFON, tidigt 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 2,3 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
HANDVÄSKA, skinn, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Final bid300 SEK
Est600 SEK
PHILIPPE STARCK, pendellampa, "Romeo Babe G9", Flos, Italien, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SÅSSLEV, sterlingsilver, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 58 g
Final bid450 SEK
Est300 SEK