LISA LARSON, figur, stengods, "Johanna", Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Four Design, Danmark, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,8 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
FAT, 2 st, porslin, Lidköping, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, skuret och bronserat trä, orientalisk, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJ, swedish modern, 1940-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
AKUSTISK GITARR, Levin, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPA, metall och glas, samtida
Final bid350 SEK
Est400 SEK
OLE WANSCHER, soffa, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 52,5 g
Final bid26,000 SEK
Est24,000 - 28,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Final bid3,600 SEK
Est1,500 SEK
BOKSTÖD, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
OLE WANSCHER, fåtölj, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 3,7 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
SKÄNK, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
PAUL HOLSBY (född 1921), färglitografi, signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, "Kuben, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
PÄRLCOLLIER, lås 18k guld, odlade pärlor, sannolikt sent 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, ek, "Pull", Whatswhat, för Muuto, samtida
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
RESEIKON, mässing, sannolikt Ryssland, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, glas, möjligen Murano, "Swirl", Italien, 1900-talets slut
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, med röd fasettslipad sten, tot vikt ca 28 g
Final bid12,500 SEK
Est13,000 - 15,000 SEK
STOLAR, 1 par, "Fanett", Edsbyn Möbelfabrik, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STICKERT, orientalisk, sannolikt 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, signerad
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
FIGURIN, keramik, Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, metall, 1950-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
INGE ERIKSSON (född 1945), olja på duk, siganerad och daterad 1991
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, osignerad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
GEORGE CARWARDINE, bordslampa, svartlackerat stål, "Original 1227 Mini", Anglepoise, England, nutida
Final bid550 SEK
Est700 SEK
DOROTHEE BECKER, väggorganiserare, plast, "Uten Silo", Vitra, nutida
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
HÖRNSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est600 SEK
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, creoler, vikt ca 2,9 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, vitlackerad metall, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,3 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
FIOL, Lark, Shanghai, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
EERO AARNIO, rumsavdelare / skulptur, plast, Martela, Finland, samtida
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK