BIRGER LINDBERG (1901-1991), gouache, daterad Vaxholm -42, signerad à tergo
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
VAS SAMT YTTERFODER, 3 del, majolika, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets början
SÄNGBORD, 1900-talets början
Final bid850 SEK
Est800 SEK
 KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est600 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, silver och horn, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Final bid3,400 SEK
Est2,000 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, möjligen Reijmyre, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TABURETT, 1800-/1900-tal
TABURETT, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, metall, "Dakapo", art décostil, Ikea, 1993
Final bid500 SEK
Est800 SEK
RING, 20k guld, svenska stämplar GS 1916, vikt ca 4,8 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
SIDOBORD, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, Stockholm 1964, vikt ca 32,5 g
Final bid16,000 SEK
Est15,000 - 18,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SKRIVSKÅP, K.A Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ARMRING, sterlingsilver, med bärnsten, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SVEND MIDDELBOE, taklampa, "Verona", Fog & Mørup, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, smide och glas, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
JÖRGEN FOGELQUIST (1927-2005), färglitografi, signerad och numrerad 60/450
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
TAKRONA, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
STICKERT, silver, Ryssland, 1800-/1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est400 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
INGRID ATTERBERG, vas och lockskål, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
JORDGLOB, med belysning, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SOPPSLEV, silver, 1868, vikt exklusive trähandtag ca 26 gram
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, golvlampa, "Dolly", B Sweden, 2000-tal
Final bid900 SEK
Est2,000 SEK
MAKOTO OUCHI (Japan, född 1926), etsning och prägling, signerad och daterad 1984
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
SITTPUFF, 2000-tal
SITTPUFF, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Circle", 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FUMIAKI FUKITA (Japan, född 1926), färgträsnitt, signerad och numrerad 11/50
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Bo Fajans, 1930-/40-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
UTOMHUSLYKTA, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK