MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 225 x 170 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK
TAGE NORDHOLM (1927-1990), färglitografi, signerad och numrerad 89/360
Final bid200 SEK
Est400 SEK
INGRID HERRLIN, skulptur, stengods, 1900-talets andra hälft, signerad
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1990
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BJÖRN WIINBLADH, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KARAFF OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, 3 del, rött glas, bla Monica Bratt, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, "Stockholm", IKEA, samtida
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ARNE FÄLTH (född 1937), blandteknik, signerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
SIDOBORD, "Bella", HAY, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1700-/1800-tal
Final bid450 SEK
Est700 SEK
BO FAJANS, 4 del, keramik, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, Musselmalet, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, "Antikva", osignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS OCH KARAFFER, 3 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid750 SEK
Est500 SEK
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SKRIVKLAFF, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TALLRIK, porslin, famille rose, Kina, 1700-tal
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
ÅSA WESTLUND, 1 par skor, There goes the neighboorhood, strlk 37
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Final bid700 SEK
Est600 SEK
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
Final bid750 SEK
Est400 SEK
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est1,500 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MODELLBÅT, mahogny och teak, Riva, Aquarama, 1900-/2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, 1800/1801, tot vikt ca 382 g
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
MARTIN ARTEDIUS (tenngjutare i Norrköping 1800-1808), ljusstake, tenn, sengustaviansk
Final bid650 SEK
Est600 SEK
BERTIL HERLOW-SVENSSON, litografi, signerad och daterad -83
Final bid650 SEK
Est800 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid300 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 23,5 g
Final bid11,500 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, med berlocker, vikt ca 17,6 g
Final bid8,600 SEK
Est10,000 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 81
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid600 SEK
Est800 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
PISTOL, orientalisk, replika, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK