Final bid200 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, Bo Fajans bla "Pomona", 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm 1962, tot vikt ca 110 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, mässing och trä, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est800 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est300 SEK
PER ENGLUND (1905-1988), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SEIKO, herrarmbandsur, quartz, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd och åttkantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
CALO COLOMBO, 5 st, stolar, "My Chair", Guzzini, Italien, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
AUGUST LÖTHMAN, olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MATSKEDAR, 9 st snarlika, silver, olika svenska silversmeder, bla 1838 samt 1856, tot vikt ca 575 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
MIU MIU, 1 par ballerinaskor, strlk 37,5
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, etikettmärkt Rekord Ryd, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
IKON, mässing, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
NILS GULIN, sidobord, "Ponoq", Karl Andersson & Söner, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MARTEN VAN SEVEREN, kontorstol, för Vitra, nutida
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OIDENTIFIREAD KONSTNÄR, färglitografi, signerad och numrerad 28/50
Final bid600 SEK
Est300 SEK
KRYDDHYLLA OCH SILLBURK, porslin, Rörstrand
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 31 del, möjligen Sandvik, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1966
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1966
Final bid100 SEK
Est300 SEK
WALTER HICKMAN, 22 del, glasservis, glas, "Pippi", Kosta, 1960-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RAKLÅDA, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ETAGEBORD, björk, 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ANITA NYLUND, 2 del, porslin, Kom liljor o. akveleja" samt "Cockie", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ANITA NYLUND, kaffeburk, porslin, "Kaffekvarnen" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est400 SEK
ANITA NYLUND, 1 par ströare, porslin, "Sockerpullan" och "Salte Peter", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ANITA NYLUND, 3 st ströare, porslin, "Familjen Pepparsson", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est500 SEK
ANITA NYLUND, 2 st burkar, porslin, "Grönkvists gröna gurkar" samt "Frits friska fisk", ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Majas mejeri" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 225 x 170 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK
TAGE NORDHOLM (1927-1990), färglitografi, signerad och numrerad 89/360
Final bid200 SEK
Est400 SEK
INGRID HERRLIN, skulptur, stengods, 1900-talets andra hälft, signerad
Final bid450 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1990
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK