TAZZA, SKÅL OCH BRINGARE, blått glas, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ELDHUND, smide, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
INGEGERD SILOW, väggbonad, rölakan, "Paradis", monogramsignerad
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KRUS, stengods, Raus, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
KIKARE, Hilka, 7 x 50, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, sannolikt 1940-tal
Final bid900 SEK
Est600 SEK
HALSRING, sterlingsilver, Gaudy Edoard, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GIDEON ERIKSSON (1915-1996), olja på pannå, signerad och daterad -80
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
BRINGARE OCH GLAS, 7 del, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est600 SEK
ANNA EHRNER, 9 st vinglas, "Epoque", Kosta Boda
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, porslin, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SKULTUNA, 4 st, nattljusstakar, mässing, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
KARAFF, glas, 1800-tal
KARAFF, glas, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MORTEL, med stöt, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HJÄLM, Tretorn, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, smide, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est500 SEK
KARL GUSTAV HOLMBERG (1916-1994), olja på duk, signerad och daterad 1976
Final bid400 SEK
Est800 SEK
COLLIER, 4 st, bla mässing och horn, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, "Bella", HAY, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Gefle, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ASSIETTER, 8 st, keramik, Bo Fajans Gefle, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARKIVSKÅP, ek, 1900-talets mitt
Final bid3,200 SEK
Est1,500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
MATTA, Marocko, ca 280 x 200 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, "Hjortron" Reijmyre, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, 20 del, 10 kaffekoppar med fat och assietter, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
FIGUR, glas, Art Lasi, Finand, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 8 del, silver, olika modeller bla snäck, tot vikt inkl knivar ca 495 g
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LOUNGEFÅTÖLJER, 1 par, kromad metall, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est600 SEK
LENNART ANDERSSON, ishink och 8 st glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
DAVID WRETLING (1901-1986), skulptur, sandsten, signerad och numrerad 2/10
Final bid3,000 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, fajans, Bikupan, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VITVINSREMMARE, 14 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BORDSDEKORATION, porslin, Perugia, Italien, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad och bemålad, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BÄRNSTENSSMYCKEN, 3 del, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ERIK HÖGLUND, skål, glas, "Novy", signerad och daterad -92
Final bid100 SEK
Est300 SEK
EWALD DAHLSKOG, 12 st assietter, fajans, "Kromo", Bo Fajans Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, mahogny, 1800-talets slut
Final bid350 SEK
Est500 SEK
AVLASTNINGSBORD, målat, 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
ESKIL NORDELL, (1921-2001), olja på pannå, signerad
Final bid6,000 SEK
Est2,000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1980
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK