BOKBAND, 15 vol, "Skrifter av Albert Engström", Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1940-/50-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KIKARE, Limer, Field 75, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
SIR KENNETH GRANGE, vägglampa, metall, "Type 80", Anglepoise, samtida
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SEJDLAR, 13 st, glas, sk "Skansenglas", Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FAT, 2 st, fajans, "Kromo" samt Bo fajans, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, "The Dots", Muuto
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
DIXON CLARK (England, 1849-1944), olja på duk, signerad
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
HÄNGSKÅP, trä, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKÅLAR, 1 par, glas, Nuutajärvi Notsjö
Final bid200 SEK
Est400 SEK
INGEGERD RÅMAN, vas, glas, "Basket", Orrefors 2005
Final bid400 SEK
Est600 SEK
FIGUR, lergods, tomte, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 2,2 g
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
SMÖRHUNDAR, 6 st, vitmetall, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est300 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 87 x 310 cm
Final bid900 SEK
Est800 SEK
CHIFFONJÉ, fanerad med björk, sent 1800-tal
Final bid550 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, 18k, vitguld med odlade pärlor, total vikt ca 2,4 gram
Final bid750 SEK
Est800 SEK
DALAHÄSTAR, 6 st, Siljan omkring 1978 - 1982
Final bid350 SEK
Est400 SEK
VASER, 4 st, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets slut
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LIKÖRSERVIS, 8 del, grönt och svart glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL, silver, GAB, 1940, vikt ca 140 g
Final bid750 SEK
Est800 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, vas, stengods, Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVUR, rokoko, E Forsman, Linköping, 1700-talets andra hälft
Final bid5,400 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 1 par, empirestil, 1800-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, orientaliskt stil, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SKÅLFAT, majolika, Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 56 del, silver, GAB, 1900-tal, tot vikt exklusive knivar ca 1 305 g
Final bid11,500 SEK
Est6,000 SEK
KARAFF, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1993
Final bid6,800 SEK
Est6,000 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est400 SEK
CAMPINGSET, 5 del, 1960-/70-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SNAPSGLAS, 8 st, glas, "Aurora" Arabia
Final bid300 SEK
Est300 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
DESSERTSKÅLAR, 11 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
MINIATYRVASER, 9 st, porslin, Asien, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SILVERSMYCKEN, bla broscher och örhängen
Final bid650 SEK
Est400 SEK
CAFÉSTOLAR, 3 st, "Bryggeristolen", Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 12 st, mässing och malm, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK